Легалізація трудових відносин – основа захисту трудових прав найманих працівників

24 березня

1173с

Легалізації трудових відносин та заробітної плати є актуальним питанням сьогодення. На жаль, як інформує управління економіки Стрийської РВА, відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам законодавства.

Часто працівники отримують офіційну зарплату меншу за мінімальну (або на рівні мінімальної), а решту зарплати – у «конверті». Таким чином роботодавці ухиляються від сплати податку. Не рідкість і випадки, коли працівники взагалі офіційно не оформлені на роботу.
Тому, легалізація трудових відносин і заробітної плати, ліквідація прихованої зайнятості – є одним з ключових напрямків роботи усіх державних органів, і вирішувати цю проблему треба спільними зусиллями – як державі, так і самим працівникам.

За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову, адміністративну та кримінальну відповідальність.
Отже, роботодавці мають пам’ятати, що використання не задекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства, за яке доведеться нести відповідальність. Адже, не оформлені трудові відносини позбавляють працівника мінімальних державних гарантій і робить його незахищеним. Крім цього, це породжує недобросовісну конкуренцію та негативно впливає на наповнюваність бюджету.
Зважаючи на ці наслідки та впровадження додаткових економічних механізмів впливу, роботодавцям є сенс неухильно дотримуватися вимог чинного законодавства про оплату праці та зайнятість населення.