Святковий вечір в Угерську

19 червня

ой16 червня в приміщенні бібліотеки села Угерська відбувся святковий вечір з нагоди 150-ї річниці від дня народження відомого українського віртуоза, автора найвідомішої з пісень Українських Січових Стрільців «Ой у лузі червона калина» - Євгена Івановича Купчинського. З цієї нагоди із вступним словом виступила завідуюча бібліотекою Л. Каваців, процитували вірші і заспівали пісні композитора директор Народного дому З.Матвіїв, вчителі В.Карпа, І.Матвіїв Н.Сидор, а також учні Угерської школи.

До слова Євген Купчинський народився 19 червня 1867 року в селі Оглядів, тепер Радехівського району на Львівщині. Навчаючись у Львівській гімназії, вчився грати на цитрі й фортепіано. Виступав у концертах. У 1891 році закінчив у Львові духовну семінарію, у якій поглибив свої знання з музики та оволодів практикою диригування. Євген Купчинський — один з неперевершених віртуозів Галичини свого часу. Творча, концертна, громадська і проповідницька діяльність Є. Купчинського пов'язана з Тернопільщиною. Тут створено більшість його композицій. Був він священиком у Білківцях та Богданівці на Зборівщині (1893—1899), у Гримайлові (1900), у Сороцькому на Теребовлянщині (1905—1938). Відзначився як обдарований проповідник-духівник, патріот і громадський діяч Теребовлянщини. Великою заслугою Купчинського є організація сільських хорів (в селі Ріпнів, що на Львівщині, с. Сороцькому). У Сороцькому з 1906 р. очолював довголітній церковно-освітянський мішаний хор. Творча спадщина Є. Купчинського-композитора нараховує 70 творів. Із них 64 — для цитри. Палітра його творчості відзначається багатством жанрів: музичними партіями, маршами, фантазіями, польками, вальсами, полонезами, романсами, танцювальними п'єсами, піснями для мішаного хору. Твори Є. Купчинського для цитри — концерт на теми з опери М. Лисенка «Наталка Полтавка», фантазія на теми «Різдвяної ночі» та концерт-фантазія «Ні звідки потіхи», марші — «За вітчизну» та «Зелена рута» (у яких відчувається значний вплив австро-німецької музики з відгуками старогалицької пісні), твори жанрово-побутової музики «Життя», «Чом ти, Галю, не танцюєш», музична картина «У своїй хаті», сюїта «Весілля». Він видав збірку своїх творів «Три пісні», десять випусків «Композиції на цитру».