Соціально-економічний розвиток району

Про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Стрийського району за 2016 рік 

Протягом 2016 року завдяки плановій та системній роботі структурних підрозділів райдержадміністрації, співпраці з підприємствами, установами, організаціями району та органами місцевого самоврядування було  досягнуто позитивних темпів економічного і соціального розвитку району.

Промисловість. Однією із базових складових сфери матеріального виробництва в економіці району є промисловість, яку представляють 26 підприємств, що звітуються по випуску товарної продукції.

За 2016 рік підприємствами району реалізовано продукції на суму 1 млрд. 597,1 млн.грн., що складає 103,3% до показників 2015 року. Обсяг реалізованої промислової продукції у розрахунку на одну особу становив 25,8 тис.грн

Одне з найбільших підприємств  району ТзОВ "ЛЕОНІ", яке є одне з основних наповнювачів бюджету (51,1%), і щороку випускає  товарної продукції більше як на 1 млрд. грн., що становить понад 70% усієї випущеної промислової продукції району. На підприємстві працює 7,2 тис. працівників. Середня зарплата  складає 7,3 тис. грн.

Значний вплив на загальні показники діяльності промислового комплексу району мають також ДП "Стрийлісопродукт", ТзОВ "Агротем", ТзОВ "Стрийський гравійний дробильно-сортувальний завод", ТзОВ "Агроторг", ТзОВ "Стрийський паркет", ПАТ "Галенергобудпром", ВТПП "Стиль" та інші.

В обсязі реалізованої продукції 99,2% належить переробній промисловості, а саме:

-         машинобудування – 73,4%;

-         виробництво харчових продуктів – 14,5 %;

-         виробництво виробів з деревини, паперу та поліграфічна діяльність – 5,2 %;

-         виробництво пластмасових виробів, іншої неметалевої продукції – 5,1 %;

-         Виробництво хімічних речовин і хімічної продукції – 0,9 %:

-         водопостачання, каналізування, поводження з відходами – 0,1%.

У листопаді 2016 року після шестирічного простою відновив роботу Угерський спиртовий завод. На підприємстві відновлено виробництво спиртовмісної продукції технічного та побутового призначення – органічних розчинників для поліграфічних підприємств, засоби для тонування деревини тощо. На заводі відновлено 92 робочі місця. Середня заробітна плата  у 2016 році складала 4250 грн.

На території Заплатинської сільської ради відкрито газове родовище потужністю 30 тис. метрів куб/за добу.У його відкритті брав участь Президент України, який дав старт видобутку газу, запаливши символічний факел. Усі 3 пробурені свердловини Приватним підприємством «Нордік» дали на Колодницькій площі промисловий приплив газу. Відтак, тут збудували установку, де видобутий газ проходить очистку і підготовку, а далі потрапляє до мережі «Укртрансгазу». Наразі родовище дає 30 тис. метрів куб/за добу, в 2017 році потужність буде збільшено до 100 тис. метрів куб/за добу.

Сільське господарство. Динамічно у районі розвивався і аграрний сектор. У 2016 році обсяг виробництва валової продукції сільського господарства по всіх категоріях господарств району становив 563,5 млн. грн., порівняно з 2015 роком збільшився на 2%.

         Посівні площі по всіх категоріях господарств становили 25 тис. га, що на 996 га більше, ніж в минулому році. Це досягнуто за рахунок розширення діяльності сільськогосподарських підприємств району за винятком державних

(Науково-дослідне господарство  Стрийського аграрного коледжу, Львівська філія ДП «Центр Сертифікації та експертизи  насіння і садивного матеріалу»).

Слід відмітити сталу тенденцію збільшення площі орендованих земель до відповідного періоду попереднього року на 851 га та збільшення розмірів орендної плати на 10 млн. 661 тис. грн. відповідно до минулого року.    Сільськогосподарські підприємства району виробили 88% валового виробництва зерна та 100% олійних культур. Найбільшими виробниками зерна є ТзОВ „Галичина-Захід ” - 46% при урожайності 78,8 ц/га , ТзОВ „Транс Інвест Агро” - 22,6 % при урожайності 53,7 ц/га та ФГ „Сяйво-Стрий ” - 10% при урожайності 53,9 ц/га. По всіх категоріях господарств за результатами роботи  за 2016 рік середня врожайність зернових культур становить 51 ц/га, що на 2,6 ц/га більше середньообласного показника та є 4-м показником в області.  По ранніх зернових врожайність становила 52,5 ц/га, що на 5,8 ц/га більше середньообласного показника та 2-е місце в області. По олійних культурах середня врожайність становила 28,4 ц/га, що на 4,2 ц/га більше середньообласного показника в області, в тому числі врожайність ріпаку - 43,7 ц/га, що на 13,5 ц/га більше середньообласного показника і це 1-е місце в області.

Таких високих показників досягнуто шляхом дотримання технології виробництва, сортооновлення, енергетичної ощадливості, підвищення та збереження родючості грунтів, залучення до обробітку земель, які не використовувались. Протягом останніх років в районі значно зменшилися кількість незасіяних площ. Це відбулося за рахунок діяльності інвестиційних сільськогосподарських підприємств.

            У 2016 р. частка продукції тваринництва у загальному обсязі сільськогосподарського виробництва  склала 66,2%, що порівняно з 2015 р. більше на 1,8%.

Станом на 1 січня 2017 р. у сільськогосподарських господарствах району вироблено (реалізовано худоби та птиці на забій) 23,7 тис. т м’яса, 20,4 тис. т молока, 15,2 млн. шт. яєць.

Найбільш потужним підприємством у виробництві продукції тваринництва є ТзОВ „Галичина–Захід”, частка якого у виробництві свинини в районі становить 99,9% та ФГ „УЛАР”, частка якого у виробництві птиці бройлера  -  90,7%. У структурі реалізації частка м'яса птиці становить 25,6%, свинини - 74,2%.

У розвиток ТзОВ „Галичина-Захід” вкладено майже 35 млн. євро інвестиційних коштів, за рахунок яких проведено реконструкцію виробничих потужностей  підприємства. Станом на 1 січня 2017 року на підприємстві утримувалось майже 76  тисяч голів свиней.

Специфіка тваринницької галузі Стрийського району зумовлена тим, що 93,7% великої рогатої худоби та 95,6% корів зосереджені в господарствах населення.

Загальне поголів’я великої рогатої худоби у сільськогосподарських підприємствах (крім малих) на 1 січня 2017р. відносно 1 січня 2016р. зросло на 21,9% і становило 368 голів, у тому числі поголів’я корів зменшилось на 3,8% (179 голів).

На базі подвірних господарств, які утримують більше 3 корів, завдяки підтримці українсько-канадських проектів «Підвищення конкурентоздатності молочного сектору України» та «Розвиток молочного бізнесу в Україні» спеціалістів Львівської аграрної дорадчої служби проведено  реконструкцію приміщень та створено сучасні міні-ферми в селах Кути, Завадів, Воля Задеревацька, Великі Дідушичі, створено культурні пасовища для випасу сільської худоби.

Наприкінці року у с. Великі Дідушичі завдяки цим проектам відбулося відкриття двох нових сучасних ферм на 10 та 6 корів відповідно.

Важливим напрямом у розвитку сільської місцевості та підвищення рівня якості життя населення є розширення мережі сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. В районі  функціонують кооперативи  „Молочар”  в с. Воля Задеревацька , «Лисятицький» в с. Лисятичі,  а 2016 року створено ще 2 кооперативи - в селах Гірне та Грабовець.

Підприємництво. Формування ефективної ринкової системи господарювання в районі пов'язане з розвитком підприємницької діяльності в усіх галузях економіки. У Стрийському районі працює 1 велике, 9 середніх та 222 малих  підприємств. Станом на 1 січня 2017 року у сфері малого  підприємництва працює 2717 суб’єктів господарювання, в тому числі 381 підприємств-юридичних осіб та 2336 фізичних осіб-підприємців.

На даний час спостерігається тенденція із припиненням підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців. Протягом грудня 2016 року підприємницьку діяльність припинило 165 осіб. Це пов’язано із внесенням з 1 січня 2017 року змін  до Податкового кодексу, відповідно до яких фізичних осіб-підприємців зобов’язали сплачувати єдиний соціальний внесок, коли підприємницька діяльність не провадилась.                           

У сфері малого та середнього бізнесу працює більше 11 тис. осіб.

Суб’єкти малого і середнього підприємництва протягом 2016 року створили 115 нових робочих місць, в тому числі 65 робочих місць створили юридичні особи та 50 – фізичні особи-підприємці.

Станом на 1 січня 2017 р. до місцевого бюджету надійшло 11,2 млн. грн. єдиного податку, в тому числі від юридичних осіб-підприємств – 1,2 млн. грн., від фізичних осіб-підприємців – 8,6 млн. грн., від сільськогосподарських товаровиробників – 1,4 млн. грн.

Адміністративні послуги. Створення зручних і доступних умов для отримання громадянами послуг є одним з основних завдань Центру надання адміністративних послуг, який створений при Стрийській районній державній адміністрації. Він здійснює діяльність за принципом «єдиного вікна», де прийом документів та видача результатів здійснюється виключно через адміністраторів Центру.

Центр взаємодіє із чотирма структурними підрозділами РДА (сектором державної реєстрації, управлінням соцзахисту населення, службою у справах дітей та відділом архітектури, містобудування та архітектурних проектів) і чотирма територіальними підрозділами центральних органів виконавчої влади (управлінням Держгеокадастру, Держпродспоживслужби, Стрийського районного відділу Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій  та Головного територіального управління юстиції у Львівській області).

     З 2 вересня 2016 р ЦНАП надає 68 адміністративних послуг.

Затребуваними з них є державна реєстрація земельних ділянок (нині зареєстровано 2432) та державна реєстрація права власності на нерухоме майно (зареєстровано - 1358).

У 2016 році від  суб’єктів звернень прийнято понад 8,6 тисяч заяв  про надання адміністративних послуг (у 2015 році – понад 5,8 тисяч заяв). Таке зростання  пов’язане із розширенням переліку послуг ЦНАПу при Стрийській РДА.

В рамках реалізації Програми «Електронна Львівщина»  відповідно до розпорядження голови Львівської обласної держадміністрації Стрийському району  виділено 16,7 тис. грн. для обслуговування програмного забезпечення системи «Галерея послуг»  та інформування суб’єктів звернень про готовність видачі результату послуги шляхом SMS-повідомлення.         

Іноземні інвестиції.   З метою удосконалення галузей економіки в районі залучались прямі іноземні інвестиції. У 2016 році їх обсяг становив 67,6млн. дол. США, що склало 5,4% від їх загальнообласного обсягу.

У розрахунку на одного мешканця району припало 1 тис. 89 дол. США прямих іноземних інвестицій.

У цілому за 2016  р. в економіці району відбулося збільшення сукупного обсягу іноземного акціонерного капіталу на 1,7 млн. дол. США, або на 2,6 % відносно початку року. Суттєві обсяги іноземних інвестицій спрямовані зокрема у переробну промисловість. Лідерами в інвестуванні підприємств Стрийського району є партнери з Німеччини.

БУДІВНИЦТВО. У 2016 році підприємства нашого району  виконали будівельні роботи на суму 439 млн. грн., що на 32,6% більше ніж у 2015 році.

Прийнято в експлуатацію 18,9 тис.кв.м загальної площі житла. За обсягом прийнятого житла район посів 8 місце в області.

         У звітному році виконувались роботи на об’єктах соціально-культурного призначення, які фінансувались за кошти державного, обласного, районного і сільських бюджетів.

За рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку на території району реалізовано 2 проекти:

1) Реконструкція дитячого садка на 45 місць в с. Лисятичі (передбачено 2 млн. 700 тис. грн). Крім того, по даному об’єкту освоєно кошти в сумі 400 тис. грн. з обласного бюджету, 500 тис. грн. – з районного бюджету, 270 тис. грн. – з сільського бюджету.

2) Придбання цифрового флюорографічного апарату та комплексу відеоендоскопічної апаратури для Стрийської центральної районної лікарні  (передбачено 4 млн. грн. та співфінансування з районного бюджету - 405 тис. грн).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 року №755, з державного бюджету на соціально-економічний розвиток територій Стрийському району виділено 5 млн. грн., а саме на такі обєкти:

- завершення робіт  теплогенераторної та влаштування системи опалення школи-гімназії в с. Дуліби  - 613 тис. грн.;

- капітальний ремонт внутрішніх приміщень дошкільного навчального закладу „Веселка” в с. Лисовичі - 1 млн. 490 тис. грн.;

- реконструкція дитячого садка на 45 місць в с. Лисятичі – 2 млн. 197 тис. грн..;

- заміна вікон в Лисовицькій школі-ліцею  - 700 тис. грн.

Відповідно до обласної Програми проведення обласного конкурсу мікпроектів місцевого розвитку у Львівській області на 2016-2020 роки у нашому районі у 2016 році реалізовано 22 мікропроекти на  загальну суму 3 млн. 822,4 тис. грн., в т.ч.  з обласного бюджету - 1 млн. 509 тис. грн., районного бюджету -1 млн. 522 тис. грн.,  із селищного та сільських бюджетів - 381 тис. грн..

Слід зазначити, що 13 мікропроектів реалізовано у галузі освіти та 5 – у галузі культури (Народні доми), 2 – вуличне освітлення, 1 – сквер пам’яті воїна АТО Тарасу Брусу в с. Лисовичі та 1 – спортивний майданчик.

Завдяки реалізації проектів влада та громада стають партнерами у вирішенні нагальних проблем селищної та сільських рад району. Так, у 2016 році завдяки спільним зусиллям здано в експлуатацію І чергу соціально-культурного центр в селі Кути.

Містобудування. З метою максимального забезпечення території Стрийського району містобудівною документацією розроблено «Програму розроблення містобудівної документації та ведення містобудівного кадастру у Стрийському районі на 2015-2016 роки». Програма передбачає ряд організаційних заходів та фінансове забезпечення, розроблення містобудівної документації та ведення містобудівного кадастру.

У 2016 році виконано наступні заходи :

-         2-етап розроблення схеми планування території Стрийського району (50 тис. грн. районного бюджету та 25 тис. грн. обласного бюджету);

-         виготовлення генеральних планів сіл Ходовичі, Піщани (85 тис. грн. сільського бюджету та 60 тис. грн. з обласного бюджету);

-         профінансовано 32 тис. грн. з районного бюджету Подорожненській сільській раді на розроблення генеральних планів сіл Подорожнє, Загірне, Лани-Соколівські;

-         закуплено оргтехніку для створення та ведення містобудівного кадастру у Стрийському районі на суму 75 тис. грн.

    Благоустрій і дороги.  У Стрийському районі приділяється особлива увага благоустрою населених пунктів. Всі села нашого району охоплені централізованим вивезенням твердих побутових відходів. Операторами по збору та вивезення ТПВ працюють два підприємства: фізична особа-підприємець Колега М.І. та Стрийський комбінат комунальних підприємств (вивозять сміття з сіл Добряни, Лисовичі, Баня Лисовицька). З метою поетапного переходу до роздільної системи збирання ТПВ приватним підприємцем проводиться збір ПЕТ-пляшки, зокрема у 7-ми селах району встановлено 40 контейнерів).

Одним з найважливіших пріоритетів райдержадміністрації є питання ремонту і утримання доріг.

Обслуговування автомобільних доріг у районі здійснюють філія «Стрийська ДЕД» та Стрийська дільниця філії «Сколівський райавтодор», обслуговування автодороги  Київ-Чоп на відповідній ділянці дороги передано ТзОВ «Онур».

У 2016 р. виконувались роботи з ліквідації ямковості на дорогах загального користування: Слобідка – Журавно (Слобідка, Стрілків, Лотатники –асфальтобетоном, Лотатники-Подорожнє – засипка ям щебенем), Стрий – Журавно (в межах Дашави, Йосипович), Стрий – Меденичі (Вівня, Кавсько), Стрілків - Дідушичі (під’їзд до Бережниці, Бережниця-В.Дідушичі - щебенем), Баня Лисовицька - Лани Соколівські (Лисовичі, Воля Задеревацька, В. Дідушичі), Голобутів – Завадів – Нежухів (Голобутів, частина Завадова), Київ-Чоп - Луг Лисятицький (Лисятичі), Угерсько – Кути (Лисятичі, Луги, Кути), Орів - Нижня Стинава (Н. Стинава – до В. Стинави, В. Стинава – засипка щебенем), Підгірці – Загірне (Підгірці), Ланівка – Райлів (Ланівка; засипка щебенем у Райлові), Жидачів – Верчани (Стриганці), Довголука – Дрогобич (Довголука до межі району), Стрий – Заплатин (Дуброва Заплатинська), Добряни – Добрівляни (Добрівляни), Ходовичі – Лани Соколівські (в межах села Загірне).

Для  фінансування ремонту доріг загального користування у Стрийському районі освоєно 10 млн. 307,3 тис.грн з обласного бюджету; 201 тис. грн. - з районного бюджету та 385 тис. грн. - з сільських бюджетів.

Щодо ремонту доріг комунальної власності, у минулому році органи місцевого самоврядування освоїли 9,2 млн. грн., а також з обласного бюджету - 150 тис. грн. на ремонт комунальної дороги в селі Розгірче.

Для фінансування ремонту доріг у 2016 році залучалися і спонсорські кошти.

Заходи з енергозбереження.Сьогодні в районі значна увага приділяється реалізації політики у сфері енергозабезпечення та енергозбереження, впровадженню енергоефективності у роботі комунальних підприємств. Звісно, більшість мешканців Стрийщини просто не в силах самостійно модернізувати своє житло чи впровадити енергоефективні технології. Для того потрібна перш за все допомога держави. Ця допомога має бути національного масштабу, адже підтримки  потребує зараз кожна українська родина. Задля цього запроваджено низку програм, зокрема у 2016 році на виконання Державної програми з енергозбереження для жителів Стрийського району видано 70 кредитів:

- акціонерне товариство «Ощадбанк» (по програмі «Ощадний дім»)  - 42 кредитів на суму 1 млн. 38 тис. грн.

- акціонерний банк «Укргазбанк» (по програмі «Тепла оселя») - 28 кредитів на суму 721 тис. грн.

 Крім того, у 2016 році населення району із Кредитною спілкою „Вигода” уклало 17 угод на суму 396,5 тис. грн.        

         Електропостачання. У 2016 році  Стрийський район електромереж виконав (РЕМ) низку робіт у районі, а саме: Капітальний ремонт обладнання трансформаторної підстанції в селах: Стрілків, Йосиповичі, Миртюки, Комарів, Семигинів, Лисовичі, Заплатин, В.Дідушичі. Проведено капітальний ремонт повітряних ліній в селах Олексичі, Розгірче. Проведено капітальний ремонт підстанції в с.Піщани. Виконано монтаж проводу СІП в с. Розгірче – 80 м.Встановлено залізобетонні  опори та замінено дефектні дерев’яні опори (45 шт.) на повітряних лініях-0,4 кВ в с. Лисятичі, Довге, Розгірче, Голобутів.- Замінено дефектні опори на повітряних лініях -10 кВ в селах Любінці, Зарічне (2 шт.).

Газопостачання. У 2016 році Стрийське управління газового господарства провело роботи по заміні газопроводу низького тиску в селах: Баня-Лисовицька, Лисовичі, Миртюки, Ланівка, Кути, Стриганці та смт Дашава,

Закуплено обладнання для капітального ремонтув ШРП №1 в селах Діброва Заплатинська та Кути.

Розпочато роботи по заміні газопроводу низького тиску в селах: Загірне, Станків, Фалиш.

СОЦІАЛЬНА СФЕРА.

Демографічна ситуація.Найважливішим ресурсом для забезпечення економічного зростання району є збереження життєвого та трудового потенціалу населення Стрийського району через формування та реалізації заходів ефективної демографічної політики.

Упродовж  2016 року населення Стрийського району зменшилось на 23 особу і на 1 грудня 2016 року його кількість становила 61925 осіб.  Зменшення населення відбулося за рахунок переважання природного скорочення (136 осіб) над міграційним приростом (113 осіб).

Протягом січня-листопада 2016 року у Стрийському районі народилося 638 осіб, померло – 774 осіб.   

Зайнятість населення та ринок праці.У 2016 році спостерігалися позитивні процеси на ринку праці, що відбувалися завдяки розвитку економіки та реалізації заходів Програми зайнятості населення Стрийського району на період до 2017 року.

Чисельність безробітних в середньому за 2016 рік, порівняно з відповідним періодом минулого року, зменшилась на 51 особу і становила 992 особи. Кількість вакансій, про які роботодавці проінформували Центр зайнятості, у 2016 році становила 3425 одиниці та, порівняно з минулим роком, збільшилась на 3,8 %.        

         За направленням державної служби зайнятості у 2016 році працевлаштувалися 1462 особи, у тому числі 486 зареєстрованих безробітних. З них - 6 безробітних започаткували власну справу за рахунок отримання одноразової виплати допомоги по безробіттю та 36 – працевлаштовані на нові робочі місця, 257 – проходили професійне навчання. До громадських та інших робіт було залучено 353 особи.

Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника підприємств, установ та організацій району  у 2016 р. зросла порівняно з 2015 р. на 23,2% і становила 6 127 грн. Рівень заробітної плати працівників району у 2016р. перевищував середній показник в області на 34,4%, або на 1569 грн.

Середньооблікова кількість штатних працівників налічувала 12 932 особи. Протягом 2016 року прийнято 2 118 осіб, вибуло – 1974 осіб.

Заборгованість із виплати заробітної плати. Доволі актуальною в районі залишається боротьба з виплатою заробітної плати у «конвертах», реалізація гарантій оплати праці та організація заходів щодо недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати.

Протягом 2016 року завдяки проведеним заходам - зустрічам із керівниками підприємств-боржників за участю представників правоохоронних органів та ОДПІ - заборгованість із виплати заробітної плати вдалося зменшити на 92,5%, або на 1,2 млн. грн. Станом на 1 січня 2016 року заборгованість складала 1 млн. 343,4 тис. грн., станом на 1 січня 2017 року становить 100,6 тис. грн., яку допустило ДП Міністерства оборони України «Аеропорт Львів-2».

Соціальний захист.     Упродовж 2016 року виконували завдання та заходи, спрямовані на забезпечення максимального та ефективного захисту найуразливіших категорій громадян. 

Проведена в повних обсягах виплата державних соціальних допомог сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, особам, які проживають разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу та дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів на суму понад 66 млн. грн. Середньомісячна чисельність отримувачів допомог становить 4,1 тис. осіб.

Станом  на 1 січня 2017 року житловими субсидіями в районі охоплено  10114 сімей, що складає 55% від загальної кількості домогосподарств в районі (усіх - 18500).

Сума нарахованої субсидії на житлово-комунальні послуги складає 100,5 млн. грн. (Станом на 1 січня 2017 заборгованість становить 49,9 млн. грн).

У районі у 2016 році виконувалась цільова Програма щодо надання соціальних гарантій малозабезпеченим верствам населення Стрийського району, яка фінансувалась за кошт районного бюджету.

Станом на 1 січня 2017 року на реалізацію заходів програми виконано:

- надано адресну грошову допомогу окремим категоріям громадян на відшкодування пільг з оплати житлово-комунальних послуг на суму 793 тис. грн;

- 36-ти учасникам бойових дій УПА проведено щомісячну доплату до пенсії на суму майже 183 тис. грн;

- виплачено одноразових матеріальних допомог громадянам району на суму 945 тис. грн,

- виплачено компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги на суму 20 тис. грн;

- на фінансову підтримку громадських організацій інвалідів та ветеранів на суму майже 103 тис. грн..

Соціальний захист учасників АТО та членів їх сімей.  

Сьогодні Україна переживає не найкращі час, на Сході йде війна. Близько 350 жителів Стрийського району є учасниками бойових дій в зоні АТО. На жаль, є наші герої сьогодення, які загинули, відстоюючи суверенітет та територіальну цілісність держави. Це наші земляки  - Герої України - Артур Лі - з села Ходовичі, Тарас Брус - з села Баня Лисовицька, Юрій Бурдяк - із Завадова, Андрій Грицан - з Великих Дідушич, Микола Штинда- з Долішнього, Тарас Яворський - з Верчан. Сподіваємся, що цей список більше не поповниться…

Станом на 1 січня 2017 року перебуває на обліку 5 інвалідів війни з числа учасників АТО, 296 осіб, які отримали посвідчення учасника бойових дій за участь в антитерористичній операції, 6 членів сімей загиблих учасників АТО, які користуються пільгами на житлово-комунальні послуги відповідно до вимог чинного законодавства.

За рахунок коштів місцевого бюджету 40 сім’ям учасників АТО, які ще не отримали посвідчення «учасник бойових дій» та  не отримують пільгу з державного бюджету, виплачено адресну грошову допомогу на оплату житлово-комунальних послуг на суму понад 273 тис. грн.

За рішенням комісії райдержадміністрації з надання матеріальних допомог за рахунок коштів місцевого бюджету 96-ти сім’ям учасників антитерористичної операції надано грошової допомоги на суму 115 тис. грн.

          У 2016 році скеровано на проходження психологічної реабілітації 36 учасників АТО, на санаторно-курортне лікування – 4 учасники АТО, 7 – пройшли професійне навчання на курсах водіїв.

Літнім оздоровленням у минулому році забезпечено 51 дитину, батьки яких брали участь в антитерористичній операції, у т. ч. 22 дитини скеровано в оздоровчі заклади південних областей України та Львівської області по путівках за кошти обласного бюджету, відділом освіти скерував 29 дітей по путівках в «Зірницю» за кошти районного бюджету.

Для посилення соціального захисту осіб даної категорії рішенням сесії Стрийської районної ради від 29 грудня 2015 р. №18 (із змінами від 6 жовтня 2016 р.) затверджено районну Програму підтримки учасників антитерористичної операції та членів їх сімей на 2016 рік, якою було передбачено виділення коштів на надання допомоги для вирішення соціально-побутових проблем учасників АТО та їх сімей на суму 525 тис. грн.

За рішенням комісії з розподілу коштів даної програми надано допомогу:

- на лікування та навчання – 16 учасникам АТО на суму 114 тис. грн.,

- до Дня захисника України – 17 учасникам АТО, які отримали поранення, на суму 34 тис. грн.

- 7 сім’ям загиблих та зниклому безвісти учаснику антитерористичної операції для вирішення соціально-побутових проблем на суму 204 тис. грн,

- до 25-ї річниці Незалежності України – 6 сім’ям загиблих, померлих та зниклому безвісти учасникам антитерористичної операції  - на суму 35 тис. грн,

- 4 сім’ям виділено кошти на встановлення пам’ятників на суму 100 тис. грн.

Забезпечення учасників АТО земельними ділянками. Забезпечення учасників АТО та їх сімей земельними ділянками було і залишається одним із пріоритетних завдань райдержадміністрації.

         До сільських та селищної рад  району від учасників АТО подано  308 заяв на отримання земельних ділянок, з них: надано дозволів на розроблення проектів землеустрою - 192.

         Прийнято рішень  щодо затвердження проектів землеустрою та  передано у власність 99 земельних ділянок на загальну площу 24,9 га, з яких:

-         для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - 46 ділянок на площу 4,71 га;

-         для ведення садівництва 3 ділянки на площу 0,36 га ;

-         для ведення особистого селянського господарства - 50 земельних ділянок на площу 19,8 га.

До головного управління Держгеокадастру у Львівській області від учасників АТО поступила 81 заява на отримання земельних ділянок за межами населених пунктів, з яких:

-  дано  дозволів на виготовлення  проектів землеустрою 65, в тому числі для ведення садівництва - 1 на на площу 0,05 га; для ведення особистого селянського господарства  - 64 на площу 96,8 га.

 - 2 заяви знаходяться на розгляді;

  Затверджено і передано у власність  6  земельних  ділянок на площу  8.7 га для ведення садівництва.

     Крім того, на території Стрийського району, за межами населених пунктів,  зарезервовано  200,2 га земель  для учасників АТО з них:

-         для  ведення садівництва - 119,5 га.;

-         для ведення особистого селянського господарства - 80,7 га земель.

         Підтримка дітей та сімей.  Станом на 1 січня 2017 року на обліку у службі в справах дітей перебуває 35 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них: 18 - мають статус  дитини-сироти,  17 – діти, позбавлені батьківського піклування.

Крім того, у сім'ях громадян виховується 29 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою та піклуванням, двоє дітей – в прийомній сім’ї,   двоє - в дитячому будинку сімейного типу, 1 дитина, позбавлена батьківського піклування, у зв’язку із станом здоров’я виховується в школі-інтернаті системи Мінсоцполітики  України, 1 дитина перебуває на повному державному забезпеченні (функції опікуна виконує навчальний заклад).

На обліку дітей, які можуть бути усиновлені, перебуває 5 дітей. Кандидатів в усиновлювачі є 2 сім’ї.

Один з напрямків роботи, які проводить служба у справах дітей  Стрийської райдержадміністрації, пошук потенційних  прийомних батьків, батьків-вихователів або усиновлювачів. За 2016 рік кандидати  усиновили 3-х дітей з інших регіонів України.

З метою забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа,  на виконання рішення Львівської обласної ради від 1 березня 2016 №113 «Про затвердження Регіональної програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа у Львівській області на 2016-2018 роки», рішення  ІІІ сесії VII-го демократичного скликання Стрийської районної ради від 29 грудня 2015 року №15 «Про затвердження районної  Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа у Стрийському районі на 2016-2018 роки»,  у 2016 році забезпечено  житлом 3-х осіб з числа дітей-сиріт.

         Зокрема, придбано житловий будинок у с. Олексичі  та земельну ділянку для  2-х  осіб з числа дітей-сиріт вартістю майже 350 тис. грн. з яких:

- 187 тис. грн. - кошти, виділені з обласного бюджету; 

- майже 163 тис. грн. - з районного бюджету.

         Також придбано квартиру у с. Загірне для особи з числа дітей-сиріт вартістю понад 355 тис.грн., з яких:

- 200 тис. грн. – кошти, виділені з обласного бюджету; 

- більше як 155 тис. грн. – з районного бюджету.

На території Стрийського району функціонує  дві прийомні сім’ї, у які  влаштовано на спільне проживання та виховання чотирьох дітей.

          Станом на 1 січня 2017 р. на обліку є  20 дітей як таких, що перебувають у складних життєвих обставинах.

              Завдяки співпраці всіх органів і установ  в районі немає бездоглядних та безпритульних дітей, із 6 дітей, яким надано статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування,  5 дітей влаштовано під опіку, щодо 1 дитини проводиться пошук кандидатів для влаштування її в сімейні форми виховання. 

ГУМІНІТАРНА СФЕРА   

Освіта. Сфера  освіти  Стрийщини охоплює дошкільні, загальноосвітні  та  позашкільні навчальні заклади.

Середню загальну освіту в районі здобуває 5 тис. 367 дітей у 50 загальноосвітніх навчальних закладах.  З них: понад 3,5 тис. учнів навчаються у 18 загальноосвітніх навчальних закладах І-ІІІ ст., понад 1,6 тис. учнів - у загальноосвітніх навчальних закладах  І-ІІ ст. та 172 учні -   в загальноосвітніх навчальних закладах І ст.

В районі функціонують: середня загальноосвітня школа-гімназія, школа-ліцей, спеціалізована школа з поглибленим вивченням іноземних мов.

У 2016 році було реорганізовано Горішненську середню загальноосвітню школу  І-ІІ  ст.  у навчальний  заклад  І ст.

У 2016-2017 навчальному році укомплектовано 387 класів, середня наповнюваність яких становить  майже 14 учнів  на  клас.

Навчально-виховний процес у загальноосвітніх закладах району  здійснюють  918 педагогічних працівників.

У 2016 році педагогічним працівникам виплачувалась грошова винагорода за сумлінну працю у розмірі 80%-100% посадового окладу та надбавки у розмірі 20% посадового окладу.

У минулому році на сесії Стрийської районної ради прийнято рішення про створення  опорного  навчального закладу на базі Великодідушицької середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. В рамках реформування системи освіти, зокрема в  процесі  децентралізації, планується створення  2-х опорних навчальних закладів та їхніх філій у районі.

Для зміцнення матеріально-навчальної бази Великодідушицького опорного навчального закладу, зокрема придбання комп'ютерної техніки та мультимедійного обладнання,  з обласного бюджету виділено понад 578 тис. грн., з  місцевого бюджету додатково залучено 240 тис. грн.

Протягом минулого року здійснена велика робота по зміцненню навчально-матеріальної бази шкіл району. Зокрема працювали обласні програми по закупівлі:

-       спортивного обладнання та інвентаря (це - тенісні столи, ракетки, футбольні та волейбольні м'ячі) – на суму 140 тис. грн.;

-       підручників  для учнів 4-х і 7-х класів –  на суму майже 106 тис. грн. за кошти державного бюджету. Для 100-відсоткового забезпечення  підручниками учнів даних класів з місцевого бюджету було виділено 80 тис. грн.

Впродовж 2016 року за кошти бюджетів всіх рівнів проведено капітальні ремонти в навчальних закладах району: Зокрема:

-       замінили вікна та двері у 14-ти  загальноосвітніх навчальних закладах на  суму понад 2,5 млн грн.;

-       замінили котли на енергоощадні у 4-х загальноосвітніх навчальних закладах на  суму 309 тис. грн.;

-       провели капітальний ремонт з утепленням фасаду у 4-х загальноосвітніх навчальних закладах  на  суму 875 тис грн.;

-       капітальний ремонт системи водопостачання у 3-х загальноосвітніх навчальних закладах на  суму понад 98 тис. грн.;

-       капітальний ремонт системи теплопостачання у 5-ти загальноосвітніх навчальних закладах на  суму понад 605 тис. грн.;

-       провели роботи з  виконання  Державної  програми «Питна вода» у  12-ти  навчальних  закладах на  суму 818 тис. грн.;

-       провели будівництво теплогенераторної  та  облаштування  системи  опалення у  НВК  «СЗОШ  І-ІІІ ст. – гімназія» ім. Шашкевича в селі Дуліби на  суму понад 956 тис. грн.;

-       проведено протипожежні заходи (обробка дахів вогнетривким розчином)  у 12-ти загальноосвітніх навчальних закладах на  суму понад 130 тис. грн.

Загальна  сума  капітальних  видатків по  всіх установах освіти  району у  2016 році становила 16 млн. 829 тис. грн. із врахуванням бюджетів усіх рівнів.

Протягом минулого року в закладах освіти реалізовано 10  мікропроектів із впровадження енергозберігаючих заходів на суму трохи більше 2 млн. грн., в тому числі кошти обласного бюджету – понад 828 тис. грн.

Розпочато  роботи з відновлення добудови спорзалу у Нежухівській СЗОШ  І-ІІІ  ст., у тому числі зроблено перерахунок кошторисної документації у цінах 2016 року та оголошений тендер.

Одним із пріоритетів  в освітній галузі району  є  питання якості дошкільної освіти.  Головна її мета на сучасному етапі – розвиток дитини як особистості, що передбачає турботу про її здоров'я та соціальну адаптацію. Дошкільна ланка освітньої галузі Стрийщини нараховує 16 окремих дошкільних  навчальних  закладів  та 14 - у складі навчально-виховних комплексів, в яких виховується 1336 дітей, що становить 60% від  загальної кількості дітей дошкільного віку від 2 до 6 років.

4 навчальні заклади району у 2016 році взяли участь у конкурсі  мікропроектів  зі  створення  дошкільних  груп  з  повним  перебуванням  дітей та покращення матеріальної бази установ. Зокрема, при Ходовицькій  школі  І-ІІ  ст., Станківській школі  І-ІІІ  ст. та Верхньосстинавському  НВК -  для створення дошкільної групи, а для Нижньостинавського дошкільного навчального закладу - на покращення матеріальної бази.

Охоплення  дітей  дошкільною  освітою  щорічно зростає. За  останні три роки кількість дошкільнят району збільшилась на 142 дитини.

У  минулому  навчальному році  відкрито  2  дошкільні  навчальні  заклади в  селах Добряни та Стрілків, 3 додаткові  дошкільні  групи  у  Волезадеревацькому, Любинцівському та Дашавському навчально-виховних комплексах.

На сьогоднішній день  у районі  працюють  2  позашкільні заклади:

-       будинок дитячої та юнацької творчості, де діє 96 груп, якими охоплено 1480 вихованців;

-       районна  дитячо-юнацька спортивна  школа  «Сокіл», у якій працює  35  секцій  і займається 531 дитина.  

Позашкільною освітою в районі охоплено 38,5% дітей.

Охорона здоров'я. Охорону  здоров’я  у  нашому районі  забезпечують    Стрийська центральна  районна  лікарня, до структури якої входять: 12  амбулаторій  загальної  практики  сімейної  медицини, 45  фельдшерсько-акушерських  пунктів, а  також  комунальне  підприємство  «Стрийська  районна  лікарня» (колишня  залізнична  лікарня).

Впродовж 2016 року здійснено низку заходів з покращення якості  надання медичної допомоги населенню, її організації та зміцнення  матеріально-технічної  бази  даних медичних закладів.

Зокрема, в Стрийській ЦРЛ розроблено 343 локальні клінічні  протоколи, покращено організацію ургентних служб (тобто, в лікарні  цілодобово чергують 2 лікарі-хірурги, 2 лікарі-анестезіологи, один з них  дитячий; лікар-травматолог, лікар-терапевт), проведено оптимізацію ліжкової  мережі шляхом скорочення 20 ліжок (відповідно по 10 - терапевтичного та травматологічного профілю), придбано медичне обладнання: в  анестезіологічне відділення – новий дихальний  апарат; в клініко-діагностичну  лабораторію  - мікроскоп.

У 2016 році за державної фінансової підтримки шляхом залучення коштів Державного фонду регіонального розвитку при співфінансуванні з місцевих бюджетів для Стрийської центральної районної лікарні придбано цифровий флюорографічний апарат та комплекс відеоендоскопічної апаратури вартістю 4 млн. грн.

Беручи до уваги важливість первинної ланки охорони здоров’я – первинної медико-санітарної  допомоги, у 2016 році проводився капітальний  ремонт Нижньостинавської амбулаторії загальної практики сімейної  медицини, ремонт очисних споруд Лисовицької  амбулаторії  загальної  практики сімейної  медицини, покращено медикаментозне забезпечення  ФАПів  на 100 тис. грн.

Також у 2016 році в на базі КП «Стрийська районна лікарня» відкрито та введено в дію Міжрайонний центр нефрології та хронічного гемодіалізу на 9 діалізних місць. Станом на 1 січня 2017 року проведено 2175 сеансів гемодіалізу пацієнтам Стрийського, Сколівського, Жидачівського, Миколаївського  районів та міста Стрия.

В  організаційному  плані робота  лікарень  відбувається  в  контексті  реформ охорони  здоров’я в  Україні. 

Культура. Культурно-мистецький потенціал району нараховує 58 Народних домів, 60 бібліотек та 3 школи естетичного виховання, де в 13-ти її філіалах навчається – 761 дитина, з них 284 - учні пільгових категорій. 43 учні мистецьких шкіл у минулому році стали переможцями Всеукраїнських та обласних конкурсів. В районі працює 21 колектив, що носить звання «Народний» і «Зразковий».

Протягом 2016 року заклади культури району спрямували свою роботу на ідейно-виховні, національно-патріотичні та духовні заходи, які несуть в собі пізнавальну та духовно-виховну суть, прославляють Героїв України, Героїв Небесної Сотні, вшановують геніїв нашої держави.

Минулого року здійснено 132 концертних виїзди мистецьких колективів у села району, під час яких вони ділилися своє творчістю. Також проведено низку виступів за межами району, серед них найпомітніші:

-         участь Народного хору «Унісон» Народного дому с. Братківці в  архієрейській Службі Божій за участю Глави Української греко-католицької церкви Святослава Шевчука у м. Києві,

-         чемпіонами світу зі спортивних танців у Парижі в найменшій віковій категорії стала пара Зразкового ансамблю естрадного танцю «Пролісок» районного Народного дому.

-         справжнім святом мистецьких колективів Стрийщини став творчий звіт на сцені Львівського театру ім. М.Заньковецької, в якому взяли участь 27 колективів і 433 його учасники.

         Стрийщину називають краєм хорового мистецтва. В районі налічується 37 хорових колективів. При районному відділі культури працює єдиний серед районів області  Муніципальний чоловічий хор «Каменяр», який за минулий рік відпрацював більше 100 концертних програм. Колектив виступав на сценах  Відня, Праги, Мюнхена та інших міст Європи, з нагоди 200-річчя від дня народження творця Гімну України Михайла Вербицького в селі Млини та майже в кожному селі Стрийського району.

  Міжнародний фестиваль хорової музики «На хвилях Стрия», який уже став традиційним, у 2016 році зібрав 12 колективів, з яких 2 - з-за кордону.

         З метою вшанування пам’яті героїв минулого та сьогодення, які загинули в боротьбі за Україну, 28 серпня 2016 року відкрито та освячено  пам’ятник активному учаснику Революції Гідності, бійцю добровольчого батальйону «Дніпро» Тарасу Брусу в с. Лисовичах. Також у жовтні минулого року постав величний Меморіальний комплекс «Борцям за волю України» на хуторі Береги.

 В районі відкрито та освячено  9  меморіальних дощок учасникам АТО.

Протягом минулого року за участі у конкурсі мікропроектів місцевого розвитку вдалось відремонтувати  5 Народних домів на суму 345 тис. грн., з яких: 159 тис. грн. – кошти з обласного бюджету, 76 тис. грн. – районного, 82 тис. грн. – сільських бюджетів та кошти громад – 20 тис. грн.  В обласних конкурсах мікропроектів іншого спрямування брали участь 13 Народних домів, 6 закладів культури стали переможцями,  для яких закуплено технічну апаратуру на суму 140 тис. грн.

Спорт. Незважаючи на нелегкий для держави час на Стрийщині, як і на Львівщині в цілому, дбаємо про зміцнення матеріально-технічної бази сфери фізичної культури та спорту, збільшення кількості об’єктів для проведення фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи серед усіх верств населення.  Про це говорять хороші результати спортсменів  Стрийщини, які посіли 5-те місце серед команд районів області за програмою ХХV-х спортивних ігор Львівщини, та 3 місце серед людей з інвалідністю. Переможцями обласних змагань стали збірні команди з гирьового спорту, шахів, шашок, пляжного волейболу та «Козацьких забав».

Для  розвитку сфери фізкультури та спорту в Стрийському районі велике значення має реалізація обласних цільових програм «Спортивний майданчик 2011-2016 рр.» та «Сільський спорт». Відповідно до цих програм в районі встановлено спортивний майданчик зі штучним покриттям в селі Лисовичі та майданчик з тренажерним обладнанням в Йосиповичах. В рамках обласної програми «Сільський спорт» придбано спортивний інвентар для 37 сільських рад району на суму понад 100 тис. грн. 

         В Стрийському  районі працюють дві дитячо-юнацькі спортивні школи - «Сокіл» та «Старт», в яких діють секції з різних видів спорту. В них займаються майже 770 дітей шкільного віку, крім цього понад 6 тис. людей займаються фізичною культурою та спортом, в тому числі в спортклубах та колективах фізкультури за місцем проживання.

Приємно відзначити, що Стрийщина гордиться вихованками ДЮСШ «Старт» Анею та Марічкою Музичук, які у  2016 році у складі збірної України стали бронзовими призерами шахової олімпіади у Баку та  переможцями клубного чемпіонату Європи. У грудні 2016 року Аня  Музичук  стала чемпіонкою світу зі швидких шахів та  бліцу.

         Правопорушення. За повідомленням прокуратури Львівської області у Стрийському районі впродовж 2016р. обліковано 439 кримінальних правопорушень (на 28,7% більше, ніж у 2015р.), що становило 1,2% від загальнообласної кількості.

Із загальної кількості зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 27,8% (на 3,3 в.п. менше відносно 2015р.) – тяжкі та особливо тяжкі.

         Підсумок.  Отож, як бачимо, 2016 рік був доволі сприятливим у плані виконання соціально-економічних показників, господарський комплекс району працював стабільно, поступ вперед забезпечено.

Основними пріоритетами розвитку району в цьому році – це завершення будівництва об’єктів, розпочатих у попередні роки, ремонт доріг загального користування та комунальної власності, енергозбереження, створення нових робочих місць, удосконалення надання медичних послуг, охоплення дітей дошкільною освітою, збільшення середньої заробітної плати, надання соціальної допомоги малозахищеним верствам населення, збільшення росту реалізації промислової продукції і обсягів виробництва сільськогосподарської продукції та інше. Також планується реалізація проектів, що фінансуються за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку, та мікропроектів розвитку територій. З реалізації цих проектів цього року завершиться час довгобудів в нашому районі.

Звичайно, що не все так легко вдається. Але є сподівання, що 2017 рік стане для Стрийщини плідним, всі задуми і плани вдасться здійснити. А спільні, скоординовані зусилля райдержадміністрації, районної ради, розуміння і підтримка районної ради, депутатського корпусу будуть запорукою досягнення успіхів і в році, що настав.