Управління Держпродспоживслужби

Рокунець Тарас Володимирович - керівник

 

Адреса: 82427, Стрийський район, село Добряни, вул.Львівська, 9

Контакти: (03-245) 5-84-94

                факс - (03-245) 5-84-70

                електронна адреса - Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

________________________________________________________________________________________________

 

Не впусти африканську чуму свиней у свій двір!


Африканська чума свиней (АЧС) — інфекційна вірусна хвороба свійських і диких свиней. 
Треба знати, що:
- африканська чума НЕ загрожує людям, хворіють лише свині.
- смертність свиней може сягати 100%.
- вилікувати АЧС неможливо — вакцини та ліків немає. Тому єдиний метод боротьби із захворюванням — умертвляти і спалювати хворих свиней, щоб не допустити поирення вірусу.
- У разі спалаху АЧС усе поголів’я свиней у радіусі 3 км під загрозою знищення!
- ознаки захворювання проявляються у свиней через 3–12 діб після зараження. 
- вірус хвороби може зберігатися в: 
• у трупах свиней — до 2,5 місяців;
• у замороженому м’ясі (–20 °C) — безкінечно.
• копченій ковбасі та м’ясопродуктах — упродовж 5 місяців і більше.
• у солонині — до року;
• у гною та ґрунті залежно від пори року: до 3 місяців
- термічна обробка вбиває вірус (не менше години при 50 °C).

В Україні захворювання переважно уражає приватні господарства та невеликі ферми. Основна причина — власники свиней ігнорують прості, проте обов’язкові правила недопущення захворювання. 
Щоб ваше господарство не було інфіковане АЧС: 
• Перезувайтеся і переодягайтеся, коли заходите у приміщення зі свинями. Вірус не переноситься повітрям: потрапити до тварини він може тільки тоді, коли його туди занесе недбалий власник!
• Якщо ходите до лісу (збирати гриби чи ягоди), у жодному разі не заходьте у цьому одязі та взутті до свинарника, адже на ньому може бути вірус АЧС. У лісі вірус шириться через дикого кабана. 
• Перед входом у свинарник покладіть килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте антибактеріальним засобом (наприклад, добре підійде універсальний чистячий засіб для кухонного посуду, ванн, раковин, кухонних плит, кахлю, сантехніки тощо). Це добрий спосіб знищити бактерії на взутті. 
• Не пускайте у свинарник сусідів та інших сторонніх людей.
• Не випускайте свиней з хліва — їх не можна вигулювати.
• Не утримуйте в одному приміщенні зі свинями інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір. 
• Не годуйте свиней рештками зі свого столу та помиями. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їх упродовж 20 хв. перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати. 
• Щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, — обов’язково повідомте ветлікаря. Тільки він зможе підтвердити чи спростувати діагноз АЧс за результатами лабораторних аналізів. 
• Пам’ятайте, що рано чи пізно інфіковане АЧС м’ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу!

Лише дотримання перерахованих правил може вберегти господарство від зараження АЧС. Поки власники свиней не почнуть їх виконувати, захворювання продовжуватиме ширитися Україною. Для прикладу: в Іспанії з африканською чумою свиней боролися понад 30 років, поки не вдалося впровадити правила біобезпеки. Є й інший варіант — кубінський: щоб подолати захворювання, знищили всіх свиней. Це привід для власників замислитися, що краще: не допустити АЧС у свій двір, чи стати причиною знищення свиней у всьому селі через недбалість!

Про необхідність одержання допуску (посвідчення) на право роботи із пестицидами і агрохімікатами

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області нагадує особам, діяльність, яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, а також працівникам підприємств, установ та організацій, фізичним особам-підприємцям, що організовують виконання таких робіт, про необхідність одержання допуску (посвідчення) на право роботи із зазначеними препаратами (далі – допуск).
Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами та медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність в особи протипоказань за станом здоров’я (відповідно до постанови КМУ від 18 вересня 1995 р. № 746). «Підприємці, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані у сфері захисту рослин допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише тих осіб, які пройшли спеціальну підготовку, та мають на те відповідне посвідчення і допуск, що видаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин, щороку» - зазначено в п. 2.ст. 18 Закону України «Про захист рослин».
Відповідно до постанови КМУ від 10 вересня 2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» та Положення, затвердженого постановою КМУ від 02 вересня 2015 р. № 667, Держпродспоживслужба України є правонаступником Держветфітослужби України, а Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області є правонаступником Державної фітосанітарної інспекції у Львівській області. 
Зважаючи на вищевикладене, доводимо до відома усіх зацікавлених осіб :
допуски та посвідчення видаються посадовими особами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області на території Стрийського району за адресою : м.Стрий, вул.Промислова,
7(МП Стрий), тел.:0971845620
Нагадуємо, про те, що відповідальність за порушення законодавства у сфері захисту рослин несуть особи, винні у непроходженні спеціальної підготовки та неотриманні відповідного допуску та посвідчення на право проведення робіт, пов’язаних з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею засобів захисту рослин, що тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову відповідальність згідно із Законом України «Про захист рослин».

Державний фітосанітарний інспектор                                                                                                            Г.М.Янюк

_______________________________________________________________________________________________

          Що потрібно знати про грип та ГРВІ ?

 • Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ)- інфекція, яка характеризується загальним інтоксикаційним синдромом і переважним ураженням слизових оболонок дихальних шляхів, інфекційна хвороба верхніх дихальних шляхів, яка легко поширюється.  Відома значна кількість збудників (понад 200),  які належать до різних нозологічних груп вірусної природи (віруси грипу, парагрипу, аденовіруси, респіраторно-синцитіальні віруси, коронавіруси, пікорнавіруси, риновіруси, ентеровіруси, віруси герпесу й інші), що тісно пов'язані з захворюваннями респіраторного тракту людини, спричиняючи розвиток ГРВІ. До прикладу, риновірус- вражає слизову оболонку носа, парагрип- гортань і трахею, грип- трахею і бронхи.
 • ГРВІ складають близько 90 % всіх вірусних захворювань і є основною причиною тимчасової непрацездатності.
 • Грип (англ. influenza, фр. grippe) — гостра вірусна інфекційна хвороба з періодичним епідемічним чи ,навіть,  пандемічним поширенням. Хвороба характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту та вираженою інтоксикацією з гарячкою.
 • Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але грип за своїми наслідками є набагато небезпечним аніж інші ГРВІ. Тому перші ж ознаки ураження респіраторної системи вимагають особливої уваги через те, що потрібно виявити саме грип. Найчастішим ускладненням грипу є геморагічний набряк легень, набряк головного мозку, які можуть лише за декілька днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок грипу, часто погіршуючи перебіг фонових серцевих хвороб. Нерідкими ускладненнями є приєднання бактеріальної інфекції у вигляді бронхіту або пневмонії.

Симптоми ГРВІ

Час , який потрібен збуднику для подолання захисних бар’єрів організму і активного розмноження називається інкубаційним періодом. Для ГРВІ цей час найчастіше становить від кількох годин до 4 діб.

Далі починає поступово розвиватися клінічна картина ГРВІ. Її можна розділити на 2 синдроми — катаральний та інтоксикаційний.

Катаральний синдром є результатом ураження слизових оболонок і виявляється так:

 • біль у горлі
 • кашель
 • закладеність носа, чхання
 • осиплість голосу
 • конюктивіт

Інтоксикаційний синдром  виявляється:

 • підвищенням температури
 • ознобом
 • болем у суглобах і м’язах

Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику.

До медичної групи ризику належать:

- діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);

- вагітні жінки;

- люди віком від 65 років;

- люди з надмірною вагою;

- хворі на цукровий діабет;

- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;

- хворі на хронічні захворювання легенів;

- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями.

До професійної групи ризику належать:

 - медичні працівники;

 - вчителі й вихователі;

 - продавці;

 - водії громадського транспорту;

 - усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У разі появи небезпечних симптомів усім, а особливо представникам груп ризику, потрібно обов’язково звернутися до лікувального закладу, пройти обстеження та при необхідності отримати лікування протягом перших двох діб з часу появи симптомів грипу.

Шляхи передачі

Передача ГРВІ найчастіше відбувається повітряно-крапельним шляхом. Під час чхання, так само як і при кашлі, з рота хворої людини вилітають дрібні частки слини і мокротиння, в яких віруси містяться у величезних кількостях .Але він є не єдиним. Віруси, що викликають ГРВІ, мають здатність уражати слизові оболонки дихальних шляхів людини. Це означає, що міцно зафіксуватися і почати активне розмноження вони можуть, лише потрапивши на слизову носа, рота, горла, бронхів.

                Зазвичай частки вологи з вірусами вдихаються іншою людиною не відразу (для цього потрібно перебувати в безпосередній близькості до хворої людини), а після того, як вони осядуть на підлогу, висохнуть і знов піднімуться в повітря з пилом.

Інший механізм передачі респіраторної інфекції — контактний. Тобто та сама чхаюча або кашляюча людина прикриває рот рукою, сподіваючись запобігти поширенню інфекції повітряно-крапельним шляхом. При цьому вона і не підозрює, наскільки спрощує передачу своєї інфекції контактним шляхом. Справа в тому, що вся колосальна маса вірусів, яка повинна була вийти у відкритий простір, осідає на руці цієї ж людини, яка розносить вірусну інфекцію, торкаючись дверних ручок, предметів побуту, «роздає» надалі вірусну інфекцію по руках друзів, колег і знайомих при рукостисканнях. Тим, у свою чергу, залишається лише доторкнутися своєю рукою до рота, носа, або протерти очі, які також вистелені прийнятливою до ГРВІ слизовою оболонкою, і складний повітряно-крапельний шлях передачі скорочується для вірусу за часом і складністю в десятки разів. Тому, так важливо часто мити руки, а при чханні прикривати рот серветкою, а не рукою.

Також варто знати, що збудники ГРВІ досить стійкі в зовнішньому середовищі. Так, вірус грипу може зберігати життєздатність поза організмом до 3-х тижнів. Особливо добре вірусні частки зберігаються в побутовому пилі. Тому так важливо робити регулярне вологе прибирання і провітрювати приміщення.

Важливим є стан слизової оболонки верхніх дихальних шляхів,де постійно утворюється слиз, що забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету — захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають — робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар'єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворіє при контакті з вірусом із найбільшою вірогідністю. Головний ворог місцевого імунітету — сухе повітря. Тому важливо, щоб повітря в приміщенні було прохолодне і вологе (50-70%) - для цього можна використовувати зволожувачі повітря і також слідкувати за станом слизових оболонок. Слизові оболонки потрібно часто зволожувати сольовими розчинами, які можна як придбати, так і зробити самостійно (1ч.л. солі/1 л кип'яченої води).

Для успішного проникнення вірусу в організм важливий ще один фактор — кількість вірусних частинок, що потрапляють в організм. Чим їх менше, тим менша ймовірність того, що захисні бар’єри організму будуть подолані і виникне захворювання. Висока концентрація вірусів може зберігатися в закритих приміщеннях, особливо з великими скупченнями людей: офісах, школах, дитячих садках, громадському транспорті, магазинах. Навпаки, на відкритому повітрі зустріти достатню для зараження кількість мікробних часток практично неможливо. Тому потрібно частіше провітрювати приміщення, більше часу проводити на свіжому повітрі, уникати місць скупчень людей.

                Знаючи шляхи передачі, необхідно дотримуватись наступних профілактичних заходів:

- часто мити руки (миємо самі і вчимо дітей);

- уникати  місць скупчень людей;

- часто провітрювати приміщення;

- повітря в приміщенні прохолодне (18-20 °С) і вологе (50-70%);

- робити  часті вологі прибирання з використанням миючих та дезінфікуючих засобів:

- зволожувати  слизові оболонки сольовими розчинами;

- використовуємо маски,як профілактичний засіб;

- пити  достатньо рідини, раціонально харчуємось, займаємось спортом;

--специфічна профілактика грипу-вакцинація.

Звертаємо увагу на необхідність дотримання повітряно-температурного режиму, своєчасність проведення профілактичних заходів гігієни приміщень, в т.ч  дезінфекції повітря та поверхонь закритих приміщень в організованих дитячих колективах, лікувально-профілактичних заходах та інших об’єктах сфери послуг,  

                 Уникайте самолікування. Звертайтесь до лікарів.

_______________________________________________________________________________________________

Щоб їжа не стала причиною проблем із здоров’ям

Практично щодня в Україні стає відомо про нові випадки гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь мікробної природи, так і не мікробної приподи.

Ця інформація - переважно про ті групові випадки, в яких постраждало троє і більше осіб.

Але є ще випадки, коли захворіли одна-дві людини. А ще є й такі, інформація про які взагалі відсутня, адже люди лікуються самостійно, вдома, не звертаючись за допомогою до лікувально-профілактичного закладу.

Практично всі гострі кишкові інфекції проявляються однаково: у хворого з’являються нудота і блювота, болі в животі, виникають розлади випорожнення (діарея). Діарея нерідко поєднується з підвищенням температури тіла та інтоксикацією.

До цих хвороб відносять такі, що виникають через вживання їжі, забрудненої патогенними мікроорганізмами, — дизентерія (шигельози), ешеріхіози, сальмонельози, ієрсиніоз тощо.

Дизентерію здавна називають хворобою брудних рук. Резервуаром збудника і джерелом дизентерії є людина — хворий або безсимптомний носій. Найбільше епідеміологічне значення мають хворі з легкою або стертою формою дизентерії, особливо ті, хто має відношення до харчової промисловості та закладів громадського харчування та можуть забруднити готові страви та продукти харчування на всіх стадіях виробничого процесу при порушенні  технології  виробництва.

При сальмонельозах джерелами інфекції можуть бути всі види тварин, а також хворі люди та носії збудників сальмонельозу. У хворих тварин за життя, а також при недотриманні людьми правил забою (домашньої птиці, свиней і рогатої худоби) м’ясо може бути первинно забруднене сальмонелами. Збудники захворювання також часто зустрічаються і в яйцях домашньої птиці (у курячих і особливо качиних).

 Вториннез зараження відбувається, як правило, коли порушується технологія обробки їжі і при неправильному її зберіганні. Потрапивши в харчові продукти, збудник сальмонельозу починає швидко розмножуватись і досягає кількості, достатньої для зараження. Ознаки хвороби з’являються при вживанні в їжу забруднених сальмонелами продуктів після прихованого (інкубаційного) періоду, що триває від 6 годин до 3 діб.

У більшості випадків захворювання дітей джерелом інфекції є хворі люди (батьки) або носії сальмонел, які при недотриманні правил особистої гігієни руками можуть забруднювати продукти харчування або предмети догляду за дітьми.

При стафілококовому отруєнні джерелом інфекції також є людина.  В даному випадку - та, у якої є гнійничкові ураження шкіри: рана кисті, що нагноїлась, панарицій і ангіна, і т. д. Особливу небезпеку представляють гнійничкові захворювання та ангіни  у кухарів та кондитерів. Стафілококи швидко розмножуються в солодких продуктах (кондитерські кремові вироби, кисіль, компот і т. ін.). Розмножуючись, бактерія виділяє отруту (токсин). Уже через кілька годин після вживання продуктів, які містять стафілококовий токсин, починається захворювання.

Ієрсиніоз - це гостра кишкова інфекція, яка передається від тварин до людей і супроводжується алергічними і токсичними проявами, ураженням багатьох внутрішніх органів.

Основним джерелом бактерій є домашні тварини, гризуни, худоба. Людина також може бути переносником інфекції, проте такі випадки дуже рідкісні. Найчастіше вогнищеві епідемії виникають саме внаслідок поширення захворювання гризунами. Зазвичай бактерія потрапляє в організм людини разом із забрудненою екскрементами хворих тварин, водою та їжею (овочі, фрукти,особливо з ознаками гниття, тощо).

Необхідно акцентувати увагу на тому, що заражені мікробами страви та харчові продукти в більшості випадків виглядають свіжими, доброякісними та привабливими.

Таким чином, основними причинами спалахів гострих кишкових інфекцій є грубе порушення правил особистої гігієни - як особами, які готують страви, так і тими, хто їх вживає. Також до гострих кишкових інфекцій дуже часто призводить порушення технології приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах та з порушенням правил товарного сусідства, без дотримання належного температурного режиму. Не менш важливими є якість харчових продуктів і сировини, з яких готується страва.

Досить великий ризик несуть у собі продукти (як готові страви, так і сирі м'ясо, молоко, риба тощо), придбані на стихійних ринках.

Профілактика харчових отруєнь є невід'ємною складовою боротьби з ними. Заходи з профілактики гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь в побуті не є складними і полягають в наступному:

 • у першу чергу слід звернути увагу на ті місця, де ви зазвичай купуєте продукти і готові страви; ні в якому разі не купуйте їх на стихійних ринках, з рук, з землі;
 • дотримуйтесь технології приготування страв;
 • зберігайте сирі (необроблені) харчові продукти окремо від готових страв та продуктів, готових до вживання;
 • ретельно очищайте, мийте сирі продукти перед їх приготуванням та вживанням;
 • не готуйте страви з запасом;
 • обов'язково дотримуйтесь правил особистої гігієни – ретельно мийте руки після відвідування туалету та перед приготуванням і вживанням їжі.

Що ж стосується суб'єктів господарювання — власників і керівників закладів громадського харчування (в т.ч. харчоблоків), підприємств харчової промисловості, об'єктів торгівлі, то все дуже просто, а саме: дотримання вимог Закону України « Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» в повному обсязі гарантує, що виготовлена продукція буде якісна і безпечна.

Нагадуємо, що  з 15.09.2015р діє Закон України « Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» , яким визначено обов’язки операторів ринку , вимоги щодо забезпечення простежуваності на потужностях з виробництва та обігу харчових продуктів, вимоги щодо обов’язкової державної реєстрації потужностей, вимоги до харчових продуктів, до обігу об’єктів санітарних заходів,  гігієнічні вимоги до потужностей, гігієнічні вимоги до приміщень, де обробляються або переробляються харчові продукти, гігієнічні вимоги до обладнання та інвентарю,  вимоги щодо постачання води , вимоги до персоналу потужностей, який працює у зоні поводження з харчовими продуктами, гігієнічні вимоги під час термічної обробки,  гігієнічні вимоги до транспортних  засобів. Законом  визначена відповідальність операторів ринку за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, а також передбачено відшкодування операторами ринку  заподіяної шкоди (збитків )

І наостанок. Пам'ятайте: відповідальність за якість та безпечність будь-якої продукції, що випускається, виготовляється і реалізується, в повній мірі лежить на суб'єктові господарювання. А відповідальність за страви, приготовлені вдома, — особисто на кожній людині.

Головні  спеціалісти Управління Держпродспоживслужби в Стрийському районі Лужецька Віра Ярославівна та Турчин Надія Петрівна

т. 5-84-70