Роз’яснення антикорупційного законодавства
18 березня 2016 року в силу вступив закон, яким передбачено обов'язкове електронне декларування чиновників, а також кримінальна відповідальність за подання недостовірних даних про доходи. У 2016 році ті державні службовці, які займають відповідальні та особливо відповідальні посади, протягом 60 календарних днів після початку роботи системи повинні подати електронні декларації.
26 квітня 2015 року введено в дію Закон України “Про запобігання корупції” та внесено зміни до законодавчих актів України
З введенням в дію з 26.04.2015 Закону України “Про запобігання корупції” від 14.10.2014 №1700 Закон України “Про правила етичної поведінки” втратив чинність, а Закон України “Про засади запобігання і протидії корупції” від 07.04.2011 №3206 втрачає чинність крім положень щодо фінансового контролю, які втратив чинність з початком роботи системи подання та оприлюднення відповідно до нового закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Рішення про початок роботи такої системи приймається Національним агентством з питань з запобігання корупції.
Новим законом визначені принципово нові правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні. Зокрема, розширено коло близьких осіб, до них також відносяться зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха. Конфлікт інтересів розділено на потенційний (наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення певних дій) та реальний (суперечність між приватним інтересом особи та її службовими повноваженнями, що впливає на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення певних дій). Адміністративна відповідальність передбачена за реальний конфлікт інтересів.
Центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізацію державної антикорупційної політики є Національне агентство з питань запобігання корупції, до повноважень якого належить здійснення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу життя таких осіб, забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій, складання адміністративних протоколів за правопорушення, пов’язані з корупцією, тощо.
У законі містяться норми щодо запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, правил етичної поведінки, фінансового контролю, захисту викривачів та інші механізми щодо запобіганню корупції.
Також цим законом внесено зміни в Кодекс України про адміністративні правопорушення, зокрема збільшено суми штрафів за адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією. Кримінальний кодекс України доповнено ст.366-1 (декларування недостовірної інформації), якою передбачена відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації, або умисне неподання декларації, у вигляді позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Зміни внесено і до інших законодавчих актів.
Закон покликаний сприяти запобіганню корупції через застосування превентивних антикорупційних механізмів, виявленню корупційних правопорушень та усунення їх наслідків.