На семінарі з фельдшерами обговорили питання про гострі кишкові інфекції у дітей

2 травня

CIMG3380

На базі Стрийської центральної районної лікарні відбувся семінар – нарада з фельдшерами акушерських пунктів. На порядку денному учасники семінару розглянули та обговорили 2 питання: «Гостра кишкова інфекція у дітей. Клініка, діагностика і лікування» та «Про внесення змін до деяких наказів МОЗ України».

Гостра кишкова інфекція у дітей у структурі захворюваності займає друге місце після серцево – судинних захворювань. Щорічно реєструється від 68 млн. до 275 млн. діарейних захворювань. Щодня від діареї гине 12 тис. дітей, 80% яких діти перших 2-хроків життя. ГКІ одна з основних причин інфекційної захворюваності і смертності дітей. Етіологічна структура: віруси 60-80%, бактеріальні збудники – 20-30%, найпростіші – 3-5%.CIMG3379

Механізми розвитку діарейного синдрому: Осмотичний – ушкодження епітелію ворсинок кишечника порушення синтезу дисахаридаз накопичення дисахаридів в просвіті кишки підвищення осмотичного тиску, який першкоджає всмоктуванню води. Секреторний – етеротоксини активація аденілатциклази синтез циклічних нуклеотидів стимуляція фосфоліпаз, які регулюють проникність клітинних мембран посилення секреції води і електролітів в порожнину кишечника. Ексудативний або запальний - запалення пошкодження клітинних мембран підвищення їх проникності посилення моторики.

Класифікація діарей за патогенезом: Секреторні – симптоми гастроентериту, функціональні порушення епітелію шлунка та тонкої кишки; Інвазивні – розвиток запалення в слизовій тонкої і товстої кишки, колітичний синдром.

Збудники секреторних діарей Віруси Ротавіруси; Астровіруси; Аденовіруси; Каліцивіруси (Норфолк і Норфолкподібні); Ентеровіруси; Реовіруси; Бактерії Ешеріхії ентеропатогенні, ентеротоксигенні; Холерний вібріон; Кампілобактер; Клостридії. Найпростіші: Кріптоспоридії; Мікроспоридії; Балантидії; Ізоспори.

Клініка інвазивних діарей гострий початок; підвищення температури тіла до 38-40 °С; симптоми інфекційного токсикозу, можливий розвиток токсичної енцефалопатії (порушення свідомості, судоми); блювота; переймоподібні болі в животі; тенезми чи еквіваленти тенезмів; спазмована сигмоподібна, ободова кишка; рідкі малокалові випорожнення, часто зеленого кольору; в випорожненнях домішки слизу, крові, рідко гною.

Клініка секреторних діарей гострий початок; підвищення температури тіла до 38-38,5 С чи вище; можливе блювання; постійні, ниючі болі в животі; рідкі, рясні випорожнення з домішками води і рештків неперевареної їжі; можливий катар верхніх дихальних шляхів при ГКІ вірусної етіології; у великому відсотку випадків розвивається токсикоз з ексикозом.

Клініка ротавірусної інфекції: Блювання – 80 % - 1-2 дні. Випорожнення рідке, водянисте, пінисте, слабко забарвлене, без патологічних домішок, з незначною кількістю слизу, з різким запахом. Частота випорожнень 5-20 разів на добу. Імперативні позиви до дефекації – буркотіння, відходження газів, порскаючі випорожнення. Покращення після дефекації. Тривалість діареї 7-10 днів. Катаральні явища.

Клініка холери: Випорожнення в перші години каловий характер – потім типу “рисового відвару”, при тяжких випадках – типу м‘ясних помиїв; Переймоподібні болі в животі; Швидкий розвиток зневоднення – протягом кількох годин, з розвитком судом; Зниження температури 35-36 °С, олігурія. У дітей частіше легкі та стерті форми; У дітей 1-го року – летальність 15-20 %; Часте нашарування інших КІ.

Діагностика: ЗАК; Посів калу на диз. групу і сальмонельоз; Бактеріальне і вірусологічне дослідження калу; Копрограма; Серологічні дослідження.