Стрийське районне управління ГУ Держспоживслужби у Львівській області

Чабанович Василь Степанович - начальник управління

 

Адреса: 82400, м.Стрий, вул.Дрогобицька, 40

__________________________________________________________________________________

Амброзія полинолиста - небезпечний карантинний бурян

________________________________________________________________________________________________

 

 

53 twitter com chubailiang 2 650x410 1 2 650x410

ПАМ'ЯТКА
щодо заходів профілактики гострої респіраторної хвороби,
спричиненої коронавірусом 2019 n-CoV для осіб,
які планують виїзд до Китайської Народної Республіки



Станом на 10 лютого 2020 року у світі зареєстровано 40573 лабораторно підтверджених випадків нової коронавірусної інфекції, зокрема 910 летальні.
Окрім Китаю випадки захворювання зафіксовано у 27 країнах світу, в т.ч. в європейських країнах: Німеччина, Франція, Італія, Росія, Великобританія, Іспанія, Фінляндія, Швеція.
В даний час 2019-nCoV циркулює в Китаї, де знаходиться переважна більшість інфікованих людей. Захворілі з інших країн перебували серед людей, які нещодавно приїхали з Китаю або жили чи працювали в тісному контакті з цими мандрівниками.
В Україні жодного підтвердженого лабораторно випадку нової коронавірусної інфекції не зареєстровано, але збудник інфекції вивялено у 2-х членів команди круїзного лайнера Diamond Princess. Наразі ці особи перевезені до японської лікарні, де вони будуть перебувати в ізоляції під медичним спостереженням щонайменше 14 днів.
За оцінками ВООЗ та ECDC ризики поширення 2019-nCoV залишаються дуже високими у Китаї, високими на регіональному та глобальному рівнях.

Що таке новий коронавірус 2019-nCoV?
Новий коронавірус 2019 року (2019-nCoV) — це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай, у грудні 2019 року.

Симптоми
У людини, інфікованої 2019-nCoV, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:
• гарячка;
• кашель;
• задишка (ускладнене дихання).
Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів 2019-nCoV спричиняє запалення обох легень.
Чи є вакцина?
Наразі немає вакцини для захисту від 2019-nCoV. Найкращий спосіб запобігти зараженню — уникнути впливу цього вірусу.
Чи є лікування?
Не існує специфічного противірусного лікування для 2019-nCoV. Люди, інфіковані новим коронавірусом, можуть звернутися по медичну допомогу, щоб полегшити симптоми.

Як захиститися від інфікування:
• уникайте близького контакту з тими, хто має гарячку або кашель;
• не торкайтеся обличчя немитими руками;
• часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;
• ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця;
• уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.

Як запобігти поширенню інфекції:
• бажано утримуватись від міжнародних подорожей в епіднеблагополучні країни до стабілізації ситуації.
• якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати).
• якщо ви відвідували Китай і протягом 2 тижнів після цього у вас виникли симптоми респіраторного захворювання, негайно зверніться по медичну допомогу.
• під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки.
• необхідно дезінфікувати поверхні, яких торкалася інфікована людина або підозріла на захворювання.

Які алгоритм і тактика ведення контактних осіб?
Згідно алгоритму і тактики ведення, ті особи, які не мали близького контакту з новим коронавірусом, зокрема пасажири, що прибули з епідемічно неблагополучних районів, не підлягають спеціальному медичному спостереженню. Їм рекомендовано самостійні нагляд і термометрію протягом 14 днів з моменту останнього можливого контакту з новим коронавірусом. Ці заходи може бути припинено, якщо у них відсутні симптоми ГРВІ.

Пам'ятайте, якщо температура підвищується, таким особам рекомендовано надягнути захисну маску та звернутися до лікаря територіального закладу охорони здоров'я, а не займатися самолікуванням. При своєчасному і правильному лікуванні хвороба закінчується одуженням.


ПРОГНОЗ ФІТОСАНІТАРНОГО СТАНУ АГРОЦЕНОЗІВ
НА ТЕРИТОРІЇ СТРИЙСЬКОГО РАЙОНУ У 2020 РОЦІ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАХИСТУ РОСЛИН

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ ЗЕРНОВИХ КОЛОСОВИХ КУЛЬТУР

ШКІДНИКИ


Злакові попелиці. Агроекологічні умови 2019 року в цілому були задовільними для життєдіяльності злакових попелиць. Тепла й сонячна погода протягом вересня-жовтня 2019 року активізувала міграцію імаго (дорослих особин) фітофагів з падалиці та злакових бур’янів на посіви.
Пік поширення цих сисних фітофагів припадатиме на фазу наливу зерна. Токсична слина, яка потраплятиме в рослину під час живлення попелиць, пригнічуватиме розвиток рослин, крім того виділення комах будуть хорошим живильним середовищем для сапрофітних мікроорганізмів. Осіннє заселення зернових відіграватиме вирішальну роль при поширенні комплексу вірусних захворювань, в першу чергу вірусу жовтої карликовості ячменю (ВЖКЯ).
В осінній період, за умови досягнення ЕПШ 5-10 особин злакових попелиць на одну рослину при 50% заселенні рослин, знешкодження попелиць на озимих зернових досягається шляхом обприскування крайових смуг посівів або суцільного захисту одним з інсектицидів: Нурел Д к.е. (0,75-1,0 л/га), Карате зеон 050 СS мк.с.(0,15 л/га) та іншими, а за умови достатнього зволоження грунту БІ-58 Н к.е. (1,5 л/га), який проявляє фітотоксичність за низької вологості грунту. Крім того, захищають сходи озимих від злакових попелиць шляхом протруєння насіннєвого матеріалу інсектицидами Круїзер 350 FS, т.к.с. (0,4-0,5 л/т), Рубіж к.е.(2 л/т). При цьому інсектицид потрапляє в місце безпосереднього живлення фітофага, що дає можливість витрату діючої речовини на 1 га знизити у 10-25 разів і таким чином зменшити пестицидне навантаження на агро- екосистему.


Хлібні клопи. Протягом останніх років серед видів хлібних клопів на території району має місце поширення таких видів клопів: елія гостроголова, клоп шкідлива черепашка, маврський клоп. В травні, за настання температури повітря вище +12…+13°С клопи залишатимуть місця зимівлі. Якщо в цей час спостерігатиметься стійка спекотна погода, - їх виліт відбуватиметься дружно і в короткий термін. Після додаткового харчування, в другій половині травня, клопи мігруватимуть на посіви озимих зернових, ярої пшениці, ячменю. За встановлення температури повітря вище +18°С розпочнеться яйцекладка. А через 6-20 діб в середині червня - відродження личинок. За появи личинок в період формування зерна спостерігатиметься їх повноцінний розвиток і окрилення. У другій половині липня з’являться дорослі особини черепашок та інших хлібних клопів.
У попередженні масового розповсюдження хлібних клопів матиме значення біотичне середовище. Також важливе місце у зниженні чисельності хлібних клопів та у збереженні технологічних і посівних якостей зерна, особливо на цінних та насінницьких посівах відіграватиме своєчасне проведення інсектицидного захисту. Покращення якості зерна та підвищення рентабельності хімічного захисту забезпечуватиметься виконанням агротехнічних заходів при вирощуванні цінних сортів пшениці. Зокрема підживлення посівів внесенням азотних добрив та висівання відносно стійких до ферментів клопів сортів пшениці.


Злакові трипси. У 2020 році за умови доброї перезимівлі і теплої, помірно вологої погоди навесні личинки пшеничного трипса перетворяться на німф. До початку колосіння з них відродяться імаго, які разом з перезимувалими імаго вівсяного трипса заселятимуть посіви колосових культур. При встановленні високих температур і низької вологості спостерігатиметься засихання яєць. Максимальна чисельність імаго трипсів на озимих відмічатиметься на початку колосіння, особливо по стерньових попередниках. В період формування зернівок спостерігатиметься шкодочинність личинок, через яку знижуватиметься маса і посівні якості ушкодженого зерна.


Злакові п’явиці. Домінантною серед видів п’явиць є червоногруда. Імаго (жуки) заселятимуть посіви озимих у 2-3 декадах квітня. За сприятливих (теплих і сухих) погодних умов відбудеться яйцекладка. Відродження личинок – у 2-3 декадах травня. До кінця травня – у першій половині червня личинки живитимуться, скелетуючи листя, внаслідок чого утоворюватимуться отвори і листок засихатиме. В цей час продовжать живлення і дорослі особини: під час дощу будуть змиватися водою з листків, а за сухої погоди знову продовжать живлення. Протягом червня відбуватиметься заляльковування злакових п’явиць. При завершенні живлення личинки синьої п’явиці залишаться на листках для заляльковування. А личинки червоногрудої мігруватимуть в грунт.
Хлібні блішки. При настанні ранньої сухої весни, встановленні високих температур спостерігатиметься раннє заселення зернових хлібними блішками і їх підвищена шкідливість. За умов посушливої спекотної погоди більшої шкоди фітофаги завдаватимуть сходам ярих зернових культур, особливо ячменю. Обмеження чисельності здійснюють за допомогою інсектицидних обробок синтетичними інсектицидами піретроїдної або фосфорорганічної групи (карате зеон, Бі-58н та інші згідно діючих регламентів).

ХВОРОБИ


Кореневі гнилі. Ураження одним або комплексом збудників кореневих гнилей викликатиме ураження судинної системи та загнивання кореневої і прикореневої частин рослин. Через це сповільнюватиметься ріст, рослини будуть недорозвиненими. Подекуди ураження кореневими гнилями викликатиме білоколосицю, ламкість продуктивних стебел, щуплість зерна. Найпоширенішими є:
-гельмінтоспоріозні кореневі гнилі, збудники яких пристосовані до паразитування в умовах теплої сухої погоди, в місцях з підвищеною сонячною радіацією і на грунтах, близьких до нейтральних. Життєдіяльність патогена обмежуватиметься через внесення азотно-фосфорних добрив;
-фузаріозна коренева гниль інфікуватиме посіви повсюдно, особливо в умовах надмірного зволоження та теплого клімату;
-церкоспорельозна коренева гниль (ламкість стебел) - за сильного ураження хворобою стебла рослин ламатимуться, а посіви вилягатимуть. Розвитку хвороби сприятиме холодна волога осінь, м’яка зима з відлигами та дощова прохолодна весна. Збудник інфекції зимує на стерні і падалиці та витримує морози до -39°С, з зерном хвороба не передається;
-офіобольозна коренева гниль розвиватиметься за умов вологої прохолодної весни і теплого сухого початку літа. Джерелом інфекції є рослинні рештки злаків у грунті.
Оскільки високе інфекційне навантаження на насінні є загрозою розвитку пліснявіння під час проростання та кореневих гнилей паростків, випадіння сходів, зниження зимостійкості і життєдіяльності рослин за стресових ситуацій - запобігти цим негативним явищам за умов вегетації допоможе протруєння насіння та ретельна підготовка насіннєвого ложа. Вибір протруйника насіння слід проводити з урахуванням спектра його фунгіцидної активності та видового складу збудників хвороб, який визначається за апробації насіннєвих посівів і за результатами фітоекспертизи насіння. В умовах цьогорічної посівної кампанії, з огляду на повсюдний багатовидовий склад насіннєвої, грунтової і аерогенної інфекцій, найдоцільнішими є застосування препаратів широкої фунгітоксичної дії. Зокрема, високий захисний ефект від кореневих гнилей, пліснявіння, сажкових хвороб, плямистостей сходів поєднують комбіновані препарати: Вінцит 050 CS к.с.(2л/т), Вінцит форте SC к.с. (1-1,25 л/т), вітавакс 200 ФФ в.с.к.(2,5-3 л/т) Кінто Дуо к.с. (2-2,5 л/т), Раксіл Ультра FS т.к.с.(0,2 л/т) та інші.


Плямистості листя. За відновлення вегетації навесні 2020 року продовжать розвиток існуючі з осені листостеблові плямистості озимих колосових культур. Домінуючими патогенами як на озимих так і ярих зернових будуть гельмінтоспоріоз (звичайний, сітчастий, смугастий) і септоріоз. У весняний період, під час кущіння зернових, достатня кількість вологи і помірні температурні показники повітря сприятимуть прогресуванню інфікування рослин збудниками гельмінтоспоріозу. За надлишку зволоження зростатиме ураження ячменю темно-бурою плямистістю. За нестачі або оптимуму вологи розвиватиметься сітчаста плямистість. Тепла і волога погода, травмування рослин, стреси, опіки тощо посилюватимуть ураження септоріозом та іншими плямистостями, які викликатимуть зменшення асиміляційної поверхні, передчасне всихання листків і рослин, зниження врожаю і його якості.
Високу ефективність захисту забезпечуватиме використання фунгіцидних препаратів для обробки насіння та для обприскування рослин в період вегетації. Протруювання насіння триазольними фунгіцидами виявлятиме позитивний вплив не лише в осінній та ранньовесняний періоди росту озимої пшениці. Ефективний захист від патогенів на початкових етапах вегетації обумовить зниження ураження рослин у пізніші фази їх росту. Застосування фунгіцидів буде ефективним з точки зору обмеження інтенсивності поширення і розвитку інфекції збудників хвороб (еризифозу, септоріозів, іржастих) у посівах озимої пшениці та інших колосових. Дворазове обприскування посівів озимої пшениці у фазу початку стеблування та у фазу початку колосіння забезпечує найнижчий ступінь ураження рослин хворобами та обумовлює значне зростання врожайності та якості зерна. Саме цей захист оптимізує асиміляцію вуглекислого газу в рослині, збільшує щільність хлорофілу в листі та інтенсифікує фотосинтез.
Головним виробником продуктів асиміляції є верхній (прапорцевий) листок, також у цьому процесі бере участь частина стебла від верхнього листка до колоса, колоскові луски, власне колос і навіть остюки. Верхній листок синтезує і передає зернівкам до 50-70% асимілянтів, тоді як значення нижніх листків набагато менше. Зелені листки і колос за короткий період (2-3) тижні заповнюють зерно фотосинтезованими органічними запасними речовинами. Тому надзвичайно важливо якнайдовше зберегти повноцінну листкову площу, що працює на врожай. Більше половини продуктів фотосинтезу надходить у зерно після цвітіння в фазу молочної стиглості, отже великий за розмірами, не пошкоджений хворобами та шкідниками прапорцевий листок є основою для формування високої врожайності. Крім того, рослини краще засвоюють азот з грунту та добрива, забезпечуючи підвищення коефіцієнта їх використання. До того ж уповільнюється процес утворення гормону старіння, внаслідок чого рослина стає стійкішою до стресу, залишається довше зеленою і життєздатною.


Іржасті захворювання. У 2020 році існуючий природний запас інфекції іржі на падалиці і в грунті сприятиме ураженню зернових колосових культур. З уражених посівів зернових та диких злаків уредоспори мігруватимуть на падалицю пшениці, жита, ячменю, з яких далі поширюватимуться на осінні посіви. Тепла зима сприятиме збереженню збудників іржастих. Під час цвітіння-молочної стиглості існуватимуть умови для максимального розвитку хвороби. Існуватиме висока ймовірність епіфітотійного прояву. Рівень розвитку інфекції буде вищим на полях з низьким рівнем агротехніки та за відсутності фунгіцидного захисту.
Борошниста роса. У 2020 році, з огляду на високий запас інфекції борошнистої роси, хвороба розвиватиметься повсюдно. Від вчасного проведення заходів фунгіцидного захисту, дотримання регламентів їх застосування та гідротермічних умов під час вегетації залежатиме інтенсивність розвитку і поширення збудника. За помірно теплої погоди з частими опадами, передусім у загущених посівах, можливий розвиток захворювання від помірного до епіфітотійного. Також сприятимуть інфікуванню зернових еризифозом ранні строки сівби, посів після стерньових попередників, незбалансовані норми азотних добрив, невчасно проведений фунгіцидний захист. Щодо біологічної ефективності фунгіцидів слід звернути увагу на проблему виникнення резистентних рас збудників борошнистої роси до триазольних препаратів. Така ж ймовірність існує і у чутливості популяцій збудника борошнистої роси до ципроконазолу. Тому для уникнення можливого епіфітотійного розвитку хвороби та для проведення ефективного фунгіцидного пресу на популяцію збудника слід не забувати про обов’язкову ротацію фунгіцидів.


Хвороби колоса. У 2020 році існуючий запас збудників, насамперед септоріозу і фузаріозу, а також альтернаріозу, оливкової плісені, які зберігаються в грунті, насінні, післяжнивних рештках і падалиці, слугуватиме джерелом інфекції колосків зернових. Розповсюдження збудників залежатиме від оптимальних для їх розвитку гідрокліматичних умов, якості посівного матеріалу і виду протруйника, вчасності обприскувань фунгіцидами і дотримання регламентів їх застосування. За теплої й вологої погоди з частими дощами і тривалими росами у перід цвітіння - молочна стиглість зерна можливий середній або сильний прояв захворювань.
За вологої погоди під час достигання і збирання урожаю зерно інфікуватимуть збудники пліснявіння та чорного зародку. Їх поширення та шкідливість попереджують через суворе дотримання вимог державного стандарту щодо контролю за посівною якістю насіння і його ураження патогенами згідно польового інспектування насіннєвих посівів та фітопатологічної експертизи насіння з наступним протруєнням препаратами високої захисної здатності. Стислі строки збирання і ретельна доробка насіння, зокрема очищення та просушування його до вологості не вище 13%, уможливлять отримання кондиційного посівного матеріалу. Затримання у проведенні рекомендованих заходів викликатиме подальше псування зерна, знизить схожість насіннєвих партій та вартість товарних.

ОСНОВНІ ВИДИ БУР'ЯНІВ У ПОСІВАХ ЗЕРНОВИХ КОЛОСОВИХ КУЛЬТУР


Ступінь забур'янення полів визначають за 5-бальною шкалою в екз./кв.м:
1 бал (дуже слабкий)-1-5 екз на кв.м всіх видів вегетуючих бур’янів;
2 бал (слабкий)- 6-15 -«-
3 бал (середній)- 16-50 -«-
4 бал (сильний)- 51-100 -«-
5 бал (дуже сильний)-більше 100 -«-
Застосування гербіцидів доцільне за наявності 3-36 і більше екз. бур'нів на кв.м залежно від переважаючого виду. Для бур'янів, які здатні утворювати значну надземну біомасу, пороговий показник менший.
Зернові колосові культури частіше засмічуються двосім'ядольними бур'янами: свиріпою звичайною, триреберником непахучим, волошкою синьою, талабаном польовим, підмаренником чіпким, гречкою березкоподібною, лободою білою, осотом (рожевим, польовим), берізкою польовою.
Строки застосування гербіцидів слід диференціювати залежно від видового складу агрофітоценозу. Якщо домінують однорічні двосім'ядольні бур'яни, - посіви обробляють на початку кущіння, багаторічні коренепаросткові - у фазу повного кущіння. Засмічені багаторічними злаковими та коренепаростковими бур'янами площі обробляють до сівби одним з гербіцидів на основі гліфосату.

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ РІПАКУ ОЗИМОГО

ШКІДНИКИ
У наступному вегетаційному періоді посіви ріпаку озимого піддаватимуться шкідливій дії:
- у фазу стеблування ріпаку одними з перших на посівах з'являться імаго великого стеблового прихованохоботника. Тепла суха погода сприятиме як більшому поширенню шкідників на посівах, так і збільшенню кількості пошкоджених суцвіть і стебел. На початку червня, внаслідок живлення личинок стеблового прихованохоботника може спостерігатися розтріскування стебел ріпаку, за сильного пошкодження стебла надламуватимуться та вилягатимуть;
- на початку травня, під час бутонізації - на початку цвітіння ріпаку жуки квіткоїда з бур'янів перейдуть на посіви;
- у фазу утворення стручків і росту стручків виявлятимуться пошкодження насіннєвим прихованохоботником, капустяною галицею.
За показників порогу шкідливості в період листової розетки - бутонізації проводять захист посівів одним з зареєстрованих у «ПЕРЕЛІКУ…» інсектицидів: Децис Профі 25WG, в.г. (0,007 кг/га), Фастак, к.е.(0,1-0,15 л/га), або інші.

ХВОРОБИ
Протягом вегетаційного періоду матимуть місце хвороби озимого ріпаку переважно грибкової етіології. Навесні у посівах ріпаку, насамперед, прогресуватиме фомоз. В цей період вища його шкідливість спостерігатиметься за умови ураження шийки рослин ще з осені, а при ураженні стебла весною - агресивність збудника зменшуватиметься. Проте за нестачі вологи інфікування стебла фомозом може спричинити вилягання рослин. Внаслідок ураження насіння ріпаку буде щуплим, зморшкуватим, із зниженою масою, низькими посівними та технологічними якостями насіння. Найуразливішими фазами ріпаку при ураженні фомозом залишатимуться фаза сім'ядолей і фаза цвітіння.
На період цвітіння особливо небезпечною хворобою залишатиметься альтернаріоз. За умов тривалого зволоження хвороба активно поширюватиметься, характерною особливістю її є вертикальний градієнт розвитку: від нижніх листків до верхніх, а потім до верхніх стручків. Внаслідок ураження стручків альтернарією зменшується фотосинтетична поверхня, довжина стручка, кількість і маса насінин (на 15-70%). При ураженні стручків ріпаку вміст та питома вага олії в насінні знижується в 1,3-3,4 рази. Істотно підвищується питома вага пальметинової, стеаринової, ерукової, ейкозинової, ліноленової кислот в насінні та знижується питома вага олеїнової та лінолевої кислот. Уражені альтернарією стручки також схильні до розтріскування, через що насіння може осипатись.
За появи перших ознак грибкових захворювань під час формування розетки ріпаку проводять оздоровлення посівів одним з фунгіцидів: Карамба, в.р. (0,75-1,25 л/га), Фолікур 250EW, к.е.(1 л/га), Альєтт, к.е. (1,2-1,8 л/га) та ін.


Державний фітосанітарний інспектор Г.М. Янюк

 

Про хід виконання заходів

проти грипу птиців Стрийському районі

Як повідомляє Стрийське районне управління, на виконання листа Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 08.01.2020р. № 04_2/96 «Про вжиття невідкладних заходів по недопущенню занесення високопатогенного грипу птиці» 11.01.2020 р. проведено засідання ДНПК при Стрийській РДА. На виконання протоколу № 1 від 28 січня 2020 року засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Львівській обласній державній адміністрації проводиться активне спостереження за низькопатогенним та високопатогенним грипом птиці шляхом лабораторного контролю, посилення ветеринарно-санітарного контролю та нагляду за роботою птахогосподарств як у приватному, так і вгромадському секторах . В січні 2020 року ветеринарною службою Стрийського району було проведено моніторинг на грип птиці в Львівській регіональній державній лабораторії ДПСС. Досліджено 60 проб, в тому числі: 50 проб - з птахогосподарств та 10 проб - з індивідуального сектору.

Станом на 07.02.2020 року в Стрийському районі налічується 713013 голів птиці, в тому числі в особистих господарствах – 122 098 голів птиці та 590915 голів птиці в 4-х птахогосподарствах району (філія ФГ «Улар» с.Ланівка - 511815 гол птиці, ФГ «Годів В. + Р.Є.» с.Нежухів – 79100 гол птиці, ТзОВ “Мега Птиця” с.Бережниця,    ФГ “Горлиця - М” с.Бережниця).

Стрийський район благополучний щодо інфекційних захворювань птиці.

З 31.01.2020 по 07.02.2020 р. перевірено 6732 двори в 63 населених пунктах, клінічно оглянуто 42859 голів птиці. Хворої та підозрілої птиці не виявлено.

Птахогосподарства Стрийського району працюють в «закритому режимі». Розроблені і погоджені схеми вакцинацій та профілактичних обробок. Молодняк птиці поступає в господарства при наявності ветеринарних свідоцтв із інспектованих птахогосподарств. В своїй діяльності птахогосподарства дотримуються вимог «Ветеринарно-санітарних правил для птахівничих господарств»   затверджених наказом головного держветінспектора України від 03.07.2001 року за № 53   та заходів « По недопущенню занесення і розповсюдження пташиного грипу на території Стрийського району на період 2017– 2021 р.р.», затверджених головою ДНПК при Стрийській РДА від 17.01.2017р.

З метою інформування про небезпеку грипу птиці спеціалістами ветмедцини району проводиться роз’яснювальна робота серед населення району. Проводиться роз’яснювальна робота серед населення району про небезпеку ВПГП та заходи з недопущення занесення збудника захворювання в господарства. На сайті Стрийської РДА та в районному часописі «Рідне поле» поміщено інформацію про небезпеку занесення ВПГП в особисті селянські господарства та методи профілактики даного небезпечного захворювання.30 січня 2020 року на семінар – нараді Стрийської РДА з головами селищної та сільських рад проведено інформування учасників наради про заходи щодо запобігання розповсюдження у районі ВПГП.

Начальник Стрийського районного управління                     Рокунець Т.В.

_______________________________________________________________________________________________

Оперативні заходи Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області сприяли

поверненню споживачам області 71,4 млн. грн. плати за тепло

teplo

Враховуючи, що Урядом було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1082 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію та послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів у зв’язку із зміною ціни природного газу», Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області було наголошено теплопостачальним підприємствам області та органам місцевого самоврядування на необхідності забезпечення з грудня 2019 року перерахунку розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води споживачам, у зв»язку з зміною для них ціни природного газу протягом опалювального періоду 2019/2020 рр., шляхом приведення застосування тарифів відповідно до вимог постанови КМУ від 24.12.2019 №1082.

Так, у січні 2020 року, на виконання листів  Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, 11 теплокомуненерго області проінформували про проведення перерахунків споживачам плати за тепло, спожите у грудні 2019 року на суму в розмірі 71,4 млн. грн., чим забезпечено реалізацію на території області постанови Уряду, щодо зменшення сум у платіжках за опалення та гарячу воду.

Слід зазначити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1082, теплопостачальним підприємствам наголошено на необхідності проведення аналогічних перерахунків і в подальшому - щомісячно протягом опалювального періоду 2019/2020 рр.

Що таке ботулізм і як вберегтися від цієї хвороби?

0т45а

_______________________________________________________________________________________________

Рекомендації для мешканців із децентралізованим водопостачанням, які вживають та використовують у побуті воду шахтних колодязів

rys 14

Вживання якісної води для пиття є однією з найважливіших запорук збереження здоров’я людини і її довголіття. Але потрібно пам’ятати, що вода може бути одним із факторів передачі небезпечних  інфекційних захворювань, в  першу  чергу кишкових.

Найбільш поширеним джерелом питного водопостачання є підземні грунтові води, які потрапляють до населення найчастіше через шахтні колодязі.

Колодязна вода, що використовується для господарсько-питних потреб, повинна бути епідемічно-безпечною (не містити бактеріального забруднення),не шкідливою за хімічним складом та приємною за органолептичними (смаковими) властивостями.

Дезінфекцію колодязів необхідно проводити за епідемічними показаннями, асаме: при встановленні  мікробіологічного забруднення води, при виникненні надзвичайних ситуацій (повеней, затопленні територій, в результаті  сильних злив), а також з профілактичною метою.

Знезараження води у колодязях, проводиться передбаченими для цих цілей дезінфекційними засобами, дозволеними до застосування Міністерством охорони здоров’я України і які внесено у відповідний державний реєстр дезінфекційних засобів. Дезінфекційні засоби випускаються у вигляді таблеток, що добре розчиняються у воді, а саме: Акватабс, Жавель-клейд, Санідез та інші.

Внаслідок випадання рясних атмосферних опадів у травні 2019р. підвищився ризик надходження у водоносні горизонти забруднюючих речовин, які вимиваються із поверхневих шарів грунту.

У випадку отримання власником колодязя незадовільних результатів лабораторного дослідження води по санітарно-хімічних або мікробіологічних показниках, існує необхідність відкачування води та проведення санації криниці.

Заходи по санації колодязів для покращення якості води включають в себе очистку, промивку і профілактичну дезінфекцію.

Дезінфекція колодязів, які потрапили в зону підтоплення, включає:

– попередню дезінфекцію колодязя;

– очищення колодязя;

– повторну дезінфекцію колодязя;

–   лабораторний контроль якості дезінфекції.

         Для організації проведення вищевказаного, отримання практичної (придбання деззасобів, техніки) та консультативної допомоги, населення підтоплених територій чи інших місць, де зафіксовано невідповідність води вимогам НТД, може звертатись до органів місцевого самоврядування (голів сільських, селищних рад, ОТГ, міських голів) та територіальних відділів ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України».

         У випадку проведення санації колодязя власними силами, надаємо рекомендації щодо здійснення вказаної процедури.

  1. 1. Попередня дезінфекція шахтного колодязя.

Перед дезінфекцією колодязя розраховують обсяг води в ньому (в м3), який дорівнює площі кільця колодязя (в м2) на висоту водяного стовпа (в м).

Виконують дезінфекцію наступним чином: готують 10% -й освітлений розчин хлорного вапна.  Для цього 0,5 кг  хлорного вапна заливають холодною водою, розтирають до отримання рідкої однорідної маси і вливають  10 літрів води.  Ретельно перемішують, відстоюють, зливають прозору воду.  На 1 м3 води витрачають 1 відро освітленого розчину хлорного вапна. Якщо вода  у  колодязі  холодна  (+4  град.C – +6 град.C), кількість хлорвмісного препарату для дезінфекції колодязя об’ємним способом збільшують вдвічі.

Розрахункову кількість дезінфекційного  засобу  розчиняють  у  невеликій   кількості   води,   налитої   у  відро,  до  отримання  рівномірної  суміші,  освітлюють  відстоюванням  і  виливають  цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішують протягом 15 – 20 хв.  жердинами чи частим опусканням  та  підніманням  відра  на тросі. Потім  колодязь  закривають  кришкою  і  залишають на 1,5 – 2 години.

  1. 2. Очищення криниці.

Очищення проводиться через 1,5 – 2 години після попередньої дезінфекції колодязя.  Колодязь повністю звільняють від води, очищають від потрапляння в нього сторонніх предметів і накопичення мулу.  Стінки шахти очищають механічним шляхом від забруднень.  Вибрані з колодязя бруд та мул вивозять на звалище або занурюють в заздалегідь викопану яму на відстані не менше 20 м від колодязя яму глибиною 0,5 м і закопують, попередньо заливши вміст ями 10% -ним розчином хлорного вапна (100 гр. хлорного вапна на 1 л води).

Стінки шахти очищеного колодязя при необхідності ремонтують, потім зовнішню і внутрішню частину шахти зрошують з гідропульта 5%-ним розчином хлорного вапна (або іншим засобом, приготованим за інструкцією до препарату) з розрахунку 0,5 л / м2 шахти.

Перед  тим,  як  людина  спускається  у колодязь, перевіряють, чи не накопичився там СО2, для чого у відрі на дно колодязя опускають запалену свічку.  Якщо  вона  гасне,  то працювати  можна  тільки  в  ізолювальному  засобі індивідуального захисту органів дихання.

  1. 3.Повторна дезінфекція колодязя.

Після очищення, ремонту та дезінфекції стінок шахти приступають до повторної дезінфекції колодязя.

Витримують час, протягом якого колодязь знову заповнюється водою, повторно визначають обсяг води в ньому (в м3) і вносять потрібну кількість розчину хлорного вапна або іншого дезинфікуючого препарату згідно з інструкцією із застосування.  Наприклад, при використанні хлорвмісних таблеток «Акватабс» - 8,67 необхідно 5 таблеток на 1 куб.  м (1000 л).  З розрахунку на 1 колодязь об’ємом 7 куб м (7000 л) – 35 таблеток.

Після внесення дезинфікуючого розчину воду в колодязі перемішують протягом 10 хвилин, колодязь закривають кришкою і залишають на 6 годин, не допускаючи забору води з нього.

Після закінчення зазначеного терміну наявність залишкового хлору у воді визначають якісно – за запахом.

При відсутності залишкового хлору у воду додають 0,25 – 0,3 частини початкової кількості дезинфікуючого препарату і витримують ще 3 – 4 години.

Після повторної перевірки на наявність залишкового хлору і позитивних результатів такої перевірки (наявність запаху хлору),  проводять відкачку води до зникнення різкого запаху хлору.

При використанні іншого дезінфікуючого засобу, необхідно користуватися інструкцією щодо застосуванню цього препарату.

  1. Лабораторний контроль якості дезінфекції.

Після проведених заходів санації колодязя, для контролю її ефективності, необхідно звернутись до територіального структурного підрозділу Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області для повторного відбору проб води – к.т. 261-36-90, територіальні структурні підрозділи (по районах та містах області) – з контактними телефонами Ви можете ознайомитись на сайті lvivdpss.gov.ua.

________________________________________________________________________________________________

Зони, місця виробництва або виробничі ділянки вільні від регульованих шкідливих організмів - вимога зовнішнього ринку.

З метою виконання фітосанітарних заходів країн-партнерів України у міжнародній торгівлі, у тому числі й міжнародних договорів України у сфері карантину та захисту рослин (зокрема, країн ЄАЕС, ЄС, КНР, Республіки Туреччина), зменшення кількості надходження нотифікаційних повідомлень про невідповідність фітосанітарним заходам українських об’єктів регулювання, уникнення ризиків запровадження іноземними країнами тимчасових заборон щодо імпорту вітчизняної продукції, а також покращення фітосанітарного стану місць вирощування сільськогосподарської продукції Головне Управління Держпродспоживслужби у Львівській області повідомляє наступне:
З 01.07.2017 року набрали чинності Рішення Ради Євразійської економічної комісії від 30.11.2016 року №157 "Про затвердження Єдиних карантинних фітосанітарних вимог, які пред’являються до підкарантинної продукції та підкарантинним об’єктам на митному кордоні та на митній території Євразійського економічного союзу", № 158 "Про затвердження єдиного переліку карантинних об’єктів Євразійського економічного союзу", № 159 "Про затвердження Єдиних правил і норм забезпечення карантину рослин на митній території Євразійського економічного союзу", які розміщено на офіційному сайті Держпродспоживслуби у розділі: міжнародне співробітництво-фітосанітарія-фітосанітарні вимоги країн.
Однією з вимог ЄАЕС, яка ускладнює експорт з України певних рослин та продуктів рослинного походження, є вимога щодо наявності вільних зон від конкретних організмів для певного об’єкта регулювання. Так, зокрема згідно з рішенням № 157 імпорт картоплі до країн ЄАЕС повинен здійснюватись відповідно до пунктів 22-24 розділу ІІІ та пункту 1 таблиці 2 Єдиних карантинних фітосанітарних вимог, які пред’являються до підкарантинної продукції та підкарантинних об’єктів на митному кордоні та на митній території Євразійського економічного союзу, а насіннєвої картоплі – відповідно до пунктів 18,19 та пунктів 13,14 таблиці 1 вказаних Єдиних карантинних фітосанітарних вимог. З огляду на вищезазначене, експорт картоплі до Республіки Білорусь повинен здійснюватись виключно із місць виробництва або виробничих ділянок, визначених відповідно до ст.31 Закону України "Про карантин рослин" та "Порядку офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки" затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.08.2012 № 487.
Експорт деревини до Туреччини необхідно здійснювати у відповідності до спеціальних вимог для імпорту рослин та рослинної продукції Положення Про карантин рослин Турецької Республіки, зокрема з виробничих ділянок вільних від вусачів ( Monochamus spp.), смолівок (Pissodes nemorensis, P. strobi, P. terminalis, P. Castaneus), заболонників (Scolytus morawitzi), та фітофторозів ( Phytophthora ramorum).
При намірі експортувати до Китаю зерно ячменю, сої, чи кукурудзи необхідно забезпечити виконання ряду фітосанітарних вимог зазначених в Протоколах фітосанітарних та інспекційних вимог, які були підписані між Генеральною адміністрацією нагляду за якістю, інспекції та карантину Китайської Народної Республіки та Міністерством аграрної політики та продовольства України, які розміщено на офіційному сайті Держпродспоживслуби у розділі: міжнародне співробітництво-фітосанітарія-фітосанітарні вимоги країн.
З метою реалізації вимог країни-імпорту щодо експорту об’єктів регулювання із зон, місць, і (або) ділянок виробництва, вільних від певного карантинного організму пропонуємо суб’єктам господарювання здійснити процедуру офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів відповідно до "Порядку офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки" затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.08.2012 № 487.
Для офіційного встановлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, суб’єкт господарювання подає Управлінню фітосанітарної безпеки Головного управління Держпрожспоживслужби у Львівській області:
1.заяву про встановлення та/або підтримання офіційного статусу місця виробництва, виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів;
2. копію плану земельної ділянки, на якій планується офіційне встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів;
3.копію документа, який засвідчує право власності або користування (в т. ч. оренди) на земельну ділянку, на якій планується офіційне встановлення місця виробництва або виробничої ділянки;
4.документ, що підтверджує внесення плати за обстеження посівів с/г культур, плодових культур, розсадників, промислових садів, присадибних ділянок та лісосмуг відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року № 1348 "Деякі питання надання послуг Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, органами та установами, що належать до сфери її управління ". Розмір плати становить 79,15 грн/га.
За результатами розгляду заяви та на підставі процедур перевірок, що здійснюються протягом 10 робочих днів у вегетаційний сезон відповідним наказом присвоюється або поновлюється офіційний статус місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів. У наказі про присвоєння або поновлення офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, з переліком заходів, що підлягають обов’язковому виконанню для підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, зазначаються:
1. реєстраційний номер місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, які присвоєні відповідно до алгоритму присвоєння реєстраційного номера місцю виробництва або виробничій ділянці, вільних від регульованих шкідливих організмів;
2. найменування (прізвище, ім’я, по батькові), місцезнаходження (місце проживання), код згідно з ЄДРПОУ (реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) власника (користувача) місця виробництва та/або виробничої ділянки;
3. місцезнаходження та площа місця виробництва та/або виробничої ділянки;
4. підстави щодо встановлення фітосанітарного стану місця виробництва або виробничої ділянки;
5. результати фітосанітарної експертизи;
6.перелік заходів, що підлягають обов’язковому виконанню особою для підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів.


Заступник начальника Управління
начальник відділу карантину рослин Б.І. Строгуш

Контактна інформація
Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області
вул. Д. Вітовського, 18, м. Львів, 79011, тел./факс : +38-032-261-36-90
web: www.lvivdpss.gov.ua, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , код ЄДРПОУ 40349068
Управління фітосанітарної безпеки
вул. Замарстинівська, 49, м. Львів, 79058, тел./факс : +38-032-252-02-08, 231-81-06
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

      Чисте довкілля – запорука нашого здоров’я!        

Ось і закінчились холодні зимові дні. Весна повноцінно вступила у свої права. Поступово розтанув сніг і натомість почали з’являтись купи сміття, які були непомітні під білою зимовою ковдрою.

Накопичення побутових відходів не лише псує зовнішній вигляд навколишнього природного середовища,  але й негативно впливає на довкілля та середовище життєдіяльності людини: приводить до забруднення ґрунту, водойм, прибережних смуг,  джерел централізованого та децентралізованого водопостачання ( криниць), і , відповідно, якості води в них, виплоду мух, гризунів та появи нестерпного запаху в спекотну погоду.

Вплив людини на довкілля стає все більш активним та різноманітним. Сьогодні вже ні в кого не виникає сумнів в тому, що забруднення оточуючого довкілля веде до втрати нашого здоров’я.

З метою очищення населених пунктів району   від бруду та накопиченого сміття, щорічно в березні - квітні проводяться заходи з благоустрою території – організовуються та виконуються роботи по прибиранню вулиць, парків, скверів, прибудинкових  земельних ділянок, прилеглих територій до дитячих  навчальних установ, лікарень, закладів торгівлі, виробничих підприємств, різних організацій. Зазвичай мешканці приватних житлових будинків наводять лад не лише у себе на подвір’ї, але й на вуличних ділянках.

Під час проведення акції «За чисте довкілля» передбачається комплекс заходів із озеленення, благоустрою , забезпечення чистоти і порядку, ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ побутових та інших відходів, прибирання та приведення у належний санітарний стан прибудинкових територій, дитячих, спортивних і господарських майданчиків, вулиць, тротуарів, зупинок громадського транспорту, кладовищ, очищення від сміття берегів водойм, а також належна підготовка до Великодніх свят та літнього оздоровчого періоду.

Стрийське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області звертається до всіх мешканців населених пунктів району прийняти участь у проведенні заходів щодо очищення населених пунктів району, зробити їх ще кращими та привабливішими.

Основними причинами забруднення питної води є близьке розташування вигрібних ям, гноярок, компостних ям, внесення мінеральних добрив у ґрунт, неправильне утримання худоби та птиці. Як наслідок , з потоками талих та дощових вод поверхневе забруднення проникає через грунт в джерела водопостачання.

Території поблизу криниць слід утримувати в чистоті. Необхідно організувати відведення поверхневого стоку від криниці. Поблизу колодязів не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій та утримання тварин, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.

Приділяти увагу санітарному стану  слід не тільки навесні, а впродовж всього року – періодично проводити прибирання, не створювати накопичення сміття та несанкціонованих сміттєзвалищ  (укласти угоди на вивезення сміття), не вигулювати тварин на берегах водойм, а своїх дітей та онуків привчати до порядку та  культури змалку.             

Закликаємо всіх жителів Стрийщини та м. Моршин при проведенні відпочинку не забруднювати прибережні смуги водойм, парки, зони рекреацій, лісосмуги, придорожні смуги побутовим сміттям та іншими відходами.

Чистота нашої землі – у наших руках. Зберегти красу природи, сприяти її оновленню – завдання кожної людини.

_______________________________________________________________________________________________

Повернути споживачам 724,2 тис.грн зобов»язало Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області у 2018 році за результатами проведених заходів контролю за дотриманням держдисципліни цін (тарифів) при реалізації лікарських засобів та у сфері ЖКП

З метою захисту законних прав громадян, не дивлячись на мораторій оголошений державою у 2018 році на проведення планових заходів нагляду (контролю), фахівцями відділу контролю за регульованими цінами Головним управлінням Держпордспоживслужби у Львівській області (надалі Відділ) у 2018 році на підставі обґрунтованих звернень громадян та погоджень Державної регуляторної служби України (надалі – ДРСУ) було забезпечено проведення позапланових заходів нагляду (контролю) з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на лікарські засоби та тарифів на житлово-комунальні послуги.

Грунтовно та якісно організовані та проведені перевірки дали можливість Львівщині зайняти лідируючи позиції по Україні по ефективності перевірок держдисципліни цін, а саме: по сумі застосованих адміністративно - господарських санкцій до «підприємств – порушників» та одним з найвищих відсотком виявлених під час перевірок порушень дисципліни цін - 87,5%, тоді як в середньому по Україні 53,6%.

Завдяки проведеним спеціалістами Відділу заходам контролю було зобов»язано повернути споживачам 724,2 тис. грн
По наслідках перевірок до «підприємств-порушників»:
- застосовано адміністративно-господарських санкцій на суму 610,9 тис. грн., в т.ч. підлягає вилученню у дохід бюджету необґрунтовано отриманої виручку і штрафів на суму 309,0 тис.грн.,
- зменшено необґрунтоване фінансування з бюджету на 253,0 тис. грн. ,
- 7 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності.

Окрім цього, для реалізації та дотримання урядової програми «Доступні ліки», на виконання доручення Віце-премєр-міністра України, спеціалістами Відділу впродовж 2018 року щомісячно опрацьовувались данні щодо застосування більш ніж 27,0 тисяч регульованих ціни на лікарських засоби по близько 280 аптечних закладах Львівської області, що забезпечило дотриманнями ними граничних цін встановлених наказами Міністерства охорони здоров»я України.

Разом з тим, наголошуємо, що Держпродспоживслужба здійснює контроль за дотриманням суб»єктами господарювання виключно державних регульованих цін (тарифів).

Відділ контролю за регульованими цінами
ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області

___________________________________________________________________________________

fdsgfjg

Підготувала фітосанітарний інспектор Янюк Г.М.

_____________________________________________________________________________________

Вимоги щодо експорту рослин та продуктів рослинного походження.

Завдяки спільним діям бізнесу, який здійснює господарську діялбність при вирощуванні, зберіганні та обігу аграрної продікції, Україна євелткою аграрною державою.

Україна займає лідируючі місця у світовому співтоваристві як країнаекспортер рослинта продукції рослинного походження. Уряд України активно займається диверсифікацією експорту української продукції рослинного походження.

Разом з цим, з метою запобігання занесенню та поширенню відсутніх на певній території регульованихшкідливих організмів, кожна країна світу – відповідно до міжнародних угод має суверенне право регулювати ввезення рослиних продуктів й іншихрегульованих об’єктів.

Одним із заходів вищезазначеного регулювання передбачених Міжнародною конвекцією  про захист рослин і Угодою про застосування санітарних та фітосанітарних заходів СОТ є вимога деяких країн-імпортерів щодо ввезення рослин та продуктів рослинного походження із офіційно встановлених зон, ділянок та місць виробництва вільних від регульованих шкідливих організмів.

Зокрема вимоги щодо експорту еяких рослин та продуктів рослинного походження із зон, ділянок та місць виробництва вільних від регульованихшкідливих організмів встановлюють країни ЄС, Євразійського Економічного Союзу, Індонезії, Кенії, КНР, Туреччина.

В інших випадках експорту рослин та продуктів рослинного походження до таких країн неможливий.

Прцедура встановлення зон, ділянок та місць виробництва вільних від регульованих шкідливих організмів визначена Міжнародним стандартом з фітосанітарних заходів № 4 «Вимоги щодо встановлення вільних зон». Міжнародним стандартом з фітосанітарних заходів № 10 «Вимоги до встановлення вільних місць та ділянок виробництва» та національним законодавством, а саме статтею 31 Закону України «Про каранти рослин».

Порядок офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульваних шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умовиофіційного встановлення  місць виробництва або виробничої ділянки затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.08.2012 р. № 487.

З метою попередження невиправних бар’єрів у міжнародній торгівлі українськими рослинами та продуктами рослинного походження, надання можливостей вітчизняному сільгоспвиробнику вдало реалізувати свою продукцію здійснювати її експорт з офіційно встановлених та/або підтриманні статусу  місця виробництва або виробнтчої ділянки, вільних від шкідливих організмів в період вегетації сільскогосподарських рослин там, де це необхідно.

У випадку встановлення вільних зон,просимо повідомляти:

ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Д. Вітовського, 18, тел. (032) 252-69-29, 261-37-10; м. Стрий   вул. Промислова,7          тел.:  067-353-89-50

Державний фітосанітарний інспектор      О.О.Голич.

_______________________________________________________________________________________________

Амброзія полинолиста - небезпечний  карантинний  бурян

Амброзія полинолиста - надзвичайно небезпечний бур'ян обмежено поширений   на території України.. Засмічує всі польові культури (особливо просапні і ярі зернові), овочеві, плодові, виноград, пасовища, зарості чагарників. Вона щільно росте на узбіччях   залізничних, автомобільних, ґрунтових   доріг, берегах зрошувальних каналів, ставків і рік та інших необроблюваних землях.

Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина з родини айстрових (складноцвітих), за зовнішнім виглядом нагадує полин звичайний. Вся рослина опушена, стебло пряме, гіллясте, листки довжиною 4–15 см, черешкові, перисто-розсічені. Верхній бік листової пластинки темно-зелений, нижній - сірий, опушений. Перші сходи   появляються   за середньодобовії температури 8-10 гр.

Цвітіння починається з кінця липня і продовжується до вересня. Утворюючи велику наземну масу і кориневу систему вона сильно пригнічує культурні рослини, за сприятливих умов рослини можуть бути заввишки 2-2,5м. Утворює 30-40тис. несправжніх плодів, насіння зберігає схожість від 10 до 40 років. Насіння поширюється вітром, водою, з насіннєвим матеріалом, будівельними матеріалами (щебенем, піском), транспортними засобами, тощо. Тварини її не вживають через великий вміст в ній гірких ефірних масел.

Амброзія шкідлива і для людей, особливо дітей та людей похилого віку. Її пилок є сильним алергентом і може викликати алергічне захворювання - амброзійний полиноз. Симптомами захворювання є різко виражений алергічний риніт, кон”юктивіт, різні форми бронхіальної астми, кропивниця. Захворювання супроводжується різким ослабленням організму, що може призвести до втрати працездатності хворого.

На території Стрийського району амброзія полинолиста обмежено поширена на території слідуючих підприємств:   Станція Стрий Виробничий підрозділ "Львівська дирекція залізничних перевезень" Регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ"Укрзалізниця"-0,3га.(на території колій прилеглих до Станції Стрий м.Стрий вул. Вокзальна,7), та Компанія Онур Тааххут Таджикистан ве Тиджарет Лімітед Ширкеті79037, м. Львіввул. Б. Хмельницького, буд 212, корп. 2 -- 0,25га(обїзна дорога від Стрийської центральної районної лікарні до Моршинської розвязки, від моршинської розвязки до автозаправки ВАТ Укрнафта с.Дуліби).   На даних підприємствах необхідно забезпечити посилений контроль за виконанням заходів з локалізації та ліквідації регульованого шкідливого організму амброзії полинолистій .За невиконання заходів по локалізації та ліквідації амброзії полинолистої передбаченао адміністративна відповідальність (ст. ст. 105, 106, 188-26 Адмінкодексу)

Карантинні заходи та засоби боротьби.

   Важливе значення мають карантинні заходи - ретельна перевірка насіннєвого матеріалу, особливо культур пізніх строків збирання: люцерни, конопель, суданської трави, гречки та ін.

   Забороняється використовувати посівний матеріал, засмічений насінням карантинних бур'янів, а також перевозити насінне зерно без попереднього очищення. Машини і знаряддя, що використовувались при збиранні урожаю з ділянок, засмічених карантинними бур'янами, необхідно очистити і продезинфікувати, а потім вже використовувати для інших робіт.  

   Для запобігання занесенню насіння з гноєм та іншими органічними добривами грубі корми слід використовувати в запареному вигляді, зернові відходи - розмелювати з помолом часток не більше 1мм.. або запарювати, і використовувати чисту від насіння бур'янів підстилку. 

В період вегетації проводити обстеження на виявлення амброзії полинолистої.

При виявленні карантинного буряну - амброзії полинолистої повідомляйте ГУ Держпроспоживслужби у Львівській обл. за адресою м.Стрий вул. Промислова,7 тел. 0673538950.

Головний спеціаліст – Державний фітосанітарний інспектор                                         Орест Голич

________________________________________________________________________________________________

ПРО ПРОБЛЕМУ ЗАСТОСУВАННЯ ФАЛЬСИФІКОВАНИХ ПЕСТИЦИДІВ

       Фальсифіковані пестициди і агрохімікати — продукція, яка не відповідає встановленим вимогам, що висуваються до пестицидів і агрохімікатів, у тому числі вимогам щодо маркування та пакування, розміщення інформації про товар на його упаковці тощо, та/або продукція, на упаковці якої зареєстрований знак для товарів та послуг використано з порушенням прав власника- ст.1 ЗУ “Про пестициди і агрохімікати”(№ 86/95-ВР від 02.03.1995.)

   Кожен аграрій, що займається сільськогосподарським виробництвом, прагне отримати прибуток від своєї діяльності. У сучасному землеробстві отримати високі та якісні врожаї без застосування засобів захисту рослин неможливо. Відомо: рослини сільськогосподарських рослин пошкоджують більш як 400 видів шкідників, вражають біля 300 збудників хворіб, пригнічують більше 300 видів бур'янів. Втрати від життєдіяльності шкідливих організмів можуть складати 30-45% потенційного врожаю. А, отже,- ринок засобів захисту рослин постійно зростає.

   Сучасному сільгоспвиробнику нині гріх скаржитись на брак агрохімікатів на ринку. Навпаки, по великому рахунку, слід жалітися, що їх забагато. Оманливо багатий вибір та начебто величезна конкуренція— це один бік медалі. З іншого боку, є беззаперечні факти, що чимала частина засобів захисту рослин має вкрай сумнівну якість та ефективність. Однак, з огляду на ряд суб'єктивно-об'єктивних факторів для певної категорії сільгоспвиробників при виборі пестицидів перевагою є не якість, а ціна. Таким станом речей користуються шахраї, які для отримання надприбутків продають підробні пестициди.

   Проблема фальсифікованих пестицидів не втрачає своє актуальності вже котрий рік поспіль. Вже давно не секрет, що інколи на один популярний оригінальний препарат припадає в декілька разів більше підробок. Загалом, приблизно 15% сільськогосподарських площ в Україні обробляється відвертим фальсифікатом, хоча інколи й вкрай гарно замаскованим. За словами фахівців, найбільше підробляються ті продукти, які вийшли з-під патентного захисту. Схема надзвичайно проста: за кордоном купують дешевий генеричний аналог і ліплять на нього дорогу етикетку. Найбільше підробляються препарати з невисокими нормами витрати та високою ціною оригіналу.

Сьогодні від фальсифікованих пестицидів потерпають всі країни Європи, проте Україна, на жаль, посідає одне з чільних місць. В Україну такий “продукт” у левовій частині потрапляє із-за кордону під виглядом інших товарів. Вони вже рофасовані відповідним чином. Але можуть фасуватися і в Україні. Це, в першу чергу стосується препаратів, що реалізуються у роздрібній торгівлі для застосування на приватних присадибах.

     Фальсифікати умовно можна поділити на дві групи.

   У першому випадку це дешевий генерований замінник оригінального препарату з тотожною або подібною діючою речовиною. Інші складові такого пестициду є, як правило,   хімічними речовинами невідомого походження.

     До другої групи можна включити підробки, що є речовиною, основним призначенням якої є візуальна схожість з оригінальним препаратом. Будь-якої пестицидної дії від такого препарату очікувати не варто. Крім того, у гіршому випадку такий пестицид призведе до загибелі культурних рослин внаслідок дії агресивних хімічних домішок.

     Крім економічних втрат, застосування фальсифікованих “ЗЗР” спричиняють більш вагому шкоду — це вплив на здоров'я людини та навколишнє природне середовище.

     Купуючи та застосовуючи підробку, ви можете не тільки втратити урожай культури, але й забруднити грунт- завдати цим шкоди наступним культурам, що будуть вирощуватися на цьому полі. Також наражаєте на небезпеку людей, що працюватимуть з такими пестицидами, а також в дальнійшому споживатимуть вирощену таким чином продукцію. Не є виключенням ви і ваші діти. Підроблений препарат може містити найрізноманіші небезпечні хімічні домішки, в тому числі діоксини, що спричиняють вроджені каліцтва впродовж поколінь.

   Оригінальні препарати виробляються компаніями-виробниками відповідно до затверджених специфікацій вмісту всіх їх складників, які попередньо проходять сувору токсикологічну та екологічну експертизу. Тому вони не можуть містити шкідливих домішок на противагу препаратів невідомого походження.

         Ми не можемо жити сьогоднішнім днем і мусимо поважати здоров'я оточуючих нас людей і природу. Ми всі чекаємо від держави дій щодо покращення нашого життя. В цьому випадку треба почати із себе.

1)Купуйте пестициди лише в офіційних дистриб’юторів- перший крок до отримання оригінального продукту

2)звертайте особливу увагу на наявність захисних елементів на упаковці, таких як голограми, захисні плівки, номер партії, спеціальні позначки на кришці тощо.Оригінальну голограму неможливо зняти неушкодженою з упаковки!

3)звертайте особливу увагу на тару, в яку розфасовані засоби захисту рослин: дата виробництва тари (каністри), що зазначена на дні упаковки, не може бути пізнішою за дату виробництва вмісту каністри (тобто самої речовини)

4)роздрібні засоби захисту рослин не розфасовуються в медичну тару.

Г.М.Янюк, державний фітосанітарний інспектор відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків управління фітосанітарної безпеки

ПАМ'ЯТАЙТЕ!

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ , ЩОБ НЕ ЗАХВОРІТИ НА ГОСТРІ КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ ТА ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ?

Літо – найкраща пора року: сонячні, теплі дні, свіжі овочі та фрукти, канікули та відпустки, відпочинок на морі чи на природі. При підвищенні температури навколишнього середовища в природі виникають сприятливі умови для життєдіяльності збудників захворювань. Саме в цю пору відбувається значне зростання захворюваності на кишкові інфекції та харчові отруєння.

Харчові отруєння - це захворювання людини, що передаються через їжу. Основною причиною їх виникнення є вживання в їжу продуктів, що володіють шкідливою дією: чи в результаті розвитку в них шкідливих мікроорганізмів, чи внаслідок вмісту різних токсичних речовин. Часто харчові отруєння є наслідком вживання продуктів харчування, придбаних на стихійних ринках, у місцях несанкціонованої торгівлі, при вживанні продуктів, що пройшли недостатню термічну обробку.

Гострі кишкові інфекції – це група захворювань, що протікають з ознаками інтоксикації і ураження шлунково-кишкового тракту. Збудниками кишкових інфекцій є окремі групи бактерій ( шигели, сальмонели та інші ), умовно-патогенні мікроби (стафілококи, протей), віруси ( ротавіруси, ентеровіруси і т.д.), гельмінти (лямблії, амеби). Час від зараження людини до перших клінічних проявів захворювання триває від кількох годин до 2—3 діб, навіть до 7 діб.

Гострі кишкові інфекції виникають внаслідок вживання заражених продуктів або води, які проникають в організм людини через брудні руки, об’єкти навколишнього середовища, продукти харчування. При цьому наявність збудників та процес їх розмноження в продуктах харчування не впливає на смакові якості продукту.

Найчастіше факторами передачі кишкової інфекції  стають готові  страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби,  які готуються "із запасом", що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань.

Джерелом інфекції при гострих кишкових захворюваннях є хвора людина та носій інфекції. Збудники кишкових інфекцій живуть і розмножуються в кишківнику хворого і виділяються у зовнішнє середовище з випорожненнями і сечею.

В організм людини хвороботворні мікроорганізми можуть потрапляти з їжею, водою, а також заноситись брудними руками і предметами домашнього вжитку. Інколи дорослі перед тим як купувати фрукти (яблука, виноград, вишні, черешні) пробують їх на смак або дають дитині щойно куплені немиті фрукти, не замислюючись над негативними наслідками таких дій. Овочі та фрукти можуть забруднюватися не тільки руками хворих, які їх збирають або продають, а й ще забрудненою водою при поливі городів. Тому, будьте пильними і обережними, щоб не постраждати від недобросовісних виробників та продавців! Навіть сама корисна їжа може нанести шкоду організму, якщо вона недоброякісна.

Ось чому, в теплу пору слід бути особливо обережними, постійно дотримуватись чистоти рук, посуду, споживати лише добре вимиті фрукти та овочі, свіжі, охайно приготовлені страви, вживати чисту воду. Тобто, необхідно зробити все для того, щоб у шлунок не потрапили мікроби-вороги.

           Основними причинами спалахів є нехтування елементарними правилами особистої гігієни, порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму. Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються "із запасом", що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань та продуктів їх життєдіяльності (токсинів).
         Тільки чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дасть можливість уникнути харчового отруєння та зараження кишковими інфекціями.

1. Виконувати правила особистої гігієни, ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі і після перебування в громадському транспорті, відвідування туалету ( адже після миття рук кількість мікроорганізмів в значній мірі зменшується ).
2. Для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану;
3. При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм, зелений туризм тощо) для миття посуду і рук використовувати профільтровану і кип’ячену воду, для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води;
4. Не вживати м’ясні та молочні продукти, що були придбані на стихійних ринках, з рук приватних осіб.
5. Перед вживанням свіжих овочів чи фруктів слід їх ретельно мити і обдавати окропом.
6. Для вживання вибирати продукти, піддані термічній обробці, ретельно прожарюйте (проварюйте) продукти, особливо м'ясо, птицю, яйця і морські продукти. Не зберігайте їжу тривалий час, навіть у холодильнику.
7. Не залишайте приготовлену їжу при кімнатній температурі більше, ніж на 2 години. При покупці м`ясних і молочних продуктів віддавайте перевагу заводській упаковці, обов’язково переконайтесь в терміні придатності;
8. Зберігайте їжу захищеною від комах, гризунів та інших тварин. Для надійного захисту продуктів зберігайте їх у щільно закритих банках (контейнерах);
9. При зберіганні в холодильнику чи приготуванні страв не допускайте контакту сирих і готових харчових продуктів, використовуйте окремий обробний інвентар (ножі, дошки).
10. Не беріть у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання);
11. Купайтеся тільки у встановлених для цих цілей місцях, на офіційно дозволених пляжах. При купанні у водоймах і басейнах не слід допускати попадання води в рот.
12. Криниці у сільських населених пунктах розташовуйте якнайдалі від можливого джерела забруднення ( на відстані 20-30 метрів від дворових вбиралень, вигрібних ям, смітників ). Отвір криниці слід щільно закривати кришкою і брати з неї воду тільки спеціальним відром.
       Виконання цих нескладних порад дасть можливість уникнути захворювання на гострі кишкові інфекції чи харчові отруєння і зберегти Ваше здоров'я та здоров'я Ваших близьких!
         Якщо раптом у Вас з’явилися симптоми гострої кишкової інфекції або харчового отруєння необхідно негайно звернутися за медичною допомогою ! Самолікування небезпечне для здоров'я ! Неконтрольоване і неправильне застосування антибіотиків та інших антибактеріальних препаратів приводить до того, що в кишківнику знищуються не тільки збудники хвороби, але й корисна мікрофлора, з’являються штами мікроорганізмів, що не чутливі до антибіотиків. При недостатньому та неадекватному лікуванні може сформуватися здорове носійство інфекції, а перехворіла людина не маючи клінічних проявів, продовжує виділяти збудників, що особливо небезпечно для оточуючих.
                     Дотримуйтеся вищезазначених порад і будьте здорові !

   

                             

Головний спеціаліст відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Стрийського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Лужецька В.Я.

________________________________________________________________________________________________

Як вберегти себе від кліщового енцефаліту та хвороби Лайма?

З настанням теплої пори року настає сезон масового відпочинку людей на природі. Але такий відпочинок може мати і дуже негативні наслідки у випадку укусів енцефалітних кліщів. які можна отримати через власну необережність.

Укус кліща енцефалітного може викликати такі серйозні захворювання, як кліщовий енцефаліт і хвороба Лайма. Зараження людини відбувається під час кровосмоктання кліща при укусі , при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції. Хвороба Лайма – інфекційне бактеріальне захворювання, викликається спірохетами особливого виду роду Борелія і передається людині через інфікованого кліща, який є переносником вищевказаного збудника.

Що ж потрібно робити, щоб уникнути укусу енцефалітного кліща?

1 Де можуть перетнутися наші шляхи з цим паразитом?

Енцефалітний кліщ на території України поширений практично повсюдно. Розпізнати цю комаху не складно, вона має характерний бурий або коричневий колір, витягнутий тулуб діаметром від двох до п'яти міліметрів з темною плямою на голові. Пересувається кліщ повільно, лише по кілька міліметрів за секунду, тому його не важко помітити і зняти з себе або свого одягу до того, як він встигне вибрати місце і присмоктатися.

З усіх кліщів, переносниками збудників є лише десять-п'ятнадцять відсотків. При цьому смертельних випадків фіксується лише один на сімнадцять інфікованих пацієнтів. Звичайно, статистика статистикою, але краще неприємностей такого роду все ж уникати. Для цього необхідно знати і дотримуватися певних правил, які допоможуть вчасно попередити трагічні наслідки.

Переважно кліщ нападає на свою жертву, сидячи на траві або не дуже високо на гілках дерев і чагарників. Коли людина, що проходить повз, зачіпає рослину, кліщ виявляється у нього на одязі. Паразит поширений в листяних лісах і, навіть якщо ліс змішаний, то кліщ вибере листяну його частину

2.Чим же небезпечні кліщовий енцефаліт і хвороба Лайма?

Кліщовий енцефаліт - це вірусне захворювання, що вражає переважно центральну нервову систему і за кілька днів може привести до летального результату. Захворювання негативно відбивається на сірій речовині і корі головного мозку, а також спинному мозку, які є відповідальними за опорно-рухові функції організму.

Хвороба Лайма названа на честь міста в США, де вперше це захворювання було виявлено. Це - інфекційне трансмісійне захворювання, що викликається, як правило, бактеріями спірохет, які і розносять кліщі. Зрозуміло, воно проявляється у вигляді ураження шкіри, центральної нервової та опорно-рухової систем, може призвести до лаймтартріту і серйозних захворювань серця.

3. Які симптоми кліщового енцефаліту та хвороби Лайма?

Симптомами захворювання кліщовим енцефалітом є головні болі, підвищення температури тіла до тридцяти дев'яти-сорока градусів, ломота в тілі. Від часу укусу інфікованого кліща до появи симптомів захворювання може пройти від 2 до 4 тижнів.

Симптоми ж хвороби Лайма наступні: з'являється роздратування у вигляді дрібного висипу навколо місця укусу, почервоніння в місці укусу   діаметром близько десяти-п'ятнадцяти міліметрів, що сильно свербить. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50 см., у 30-40% хворих еритема не спостерігається;

Інкубаційний період даної інфекції близько місяця, найчастіше 14 днів, але відомі випадки, коли хвороба починала проявляти себе тільки через дев'ять місяців.

Часто разом з еритемою у людини з’являється лихоманка, біль голови, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість.

Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності. У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система, печінка, очі.

   4. Як захистити себе від енцефалітного кліща?

Вирушаючи до лісу, парку, на дачу чи на рибалку, у похід слід вжити таких елементарних правил:

   1. Правильно вибирайте свій одяг. Надівайте речі з довгими рукавами, манжетами, що щільно прилягають до руки, комірцями, віддавати перевагу штаням перед шортами. Штани краще заправляти у чоботи, або у шкарпетки. Всі ґудзики повинні застібатися до самого комірця. Не зайвим буде зав'язати навколо шиї хустку, яку слід заправити за комір. На голову не забути надіти кепку чи косинку, адже ділянки голови, покриті волоссям, – улюблене місце кліщів. Дуже зручно застосовувати одяг з капюшоном, таким чином, ви захистите голову. Головна вимога безпеки від кліщів - залишити найменше відкритого шкірного покриву

2. Користуватися спеціальними відлякуючими для кліщів та інших комах засобами, які можна знайти в аптеці у вигляді спрею, мазі тощо.

3. Триматися подалі від кущів та високої трави та нижніх гілок дерев, адже саме там можна зустріти найбільшу кількість кліщів.

Повернувшись додому після походу чи пікніку, варто ретельно оглянути себе та своїх рідних. Зніміть з себе весь одяг, прийміть душ, огляньте себе на випадок непоміченого кліща. Підвищену увагу слід приділити волосистій частині голови та природним складкам шкіри (зона під пахвами, під колінами, сідниці), адже саме там найчастіше люблять присмоктуватися кліщі. Не забудьте оглянути і потрусити одяг. Вірогідність захворіти, якщо кліщ провів на тілі менше 24 годин, мінімальна.

   Кліщ ніколи не нападає відразу. Спочатку він чіпляється за одяг, а потім протягом кількох годин повзає, вибираючи найбільш зручне місце для укусу. Такими місцями найчастіше бувають ніжні й теплі ділянки шкіри. Враховуючи цю обставину, що швидкість пересування кліща не висока, найчастіше оглядайте одяг і незахищені ділянки шкіри під час зупинок. При зупинці на ночівлю не забудьте про намет, який необхідно оглянути ще до настання сутінків.

5. Як правильно витягати кліща?

Якщо кліщ все-таки вкусив, його необхідно витягнути зі шкіри. Робити це потрібно максимально обережно. У будь-якому разі не можна його давити нігтями або пінцетом, розчісувати і намагатися висмикнути силою. У таких випадках з'являється велика небезпека того, що кліщ впорсне в організм велику порцію своєї слини, а з нею і інфекцію.

Руки після цього рекомендується ретельно вимити якимось миючим засобом.

Якщо не впевнені в тому, що зможете видалити кліща самостійно, то краще звернутися в найближчий травмпункт, де кліща витягнуть.

Щоб якось уберегти людей від згаданих хвороб, застосовують так звану вакцинопрофілактику. Якщо бажаєте провести вакцинопрофілактику, то обов'язково порадьтеся з лікарем.

Бажаємо Вам здоров'я і приємного літнього відпочинку!

________________________________________________________________________________________________

Не впусти африканську чуму свиней у свій двір!


Африканська чума свиней (АЧС) — інфекційна вірусна хвороба свійських і диких свиней. 
Треба знати, що:
- африканська чума НЕ загрожує людям, хворіють лише свині.
- смертність свиней може сягати 100%.
- вилікувати АЧС неможливо — вакцини та ліків немає. Тому єдиний метод боротьби із захворюванням — умертвляти і спалювати хворих свиней, щоб не допустити поирення вірусу.
- У разі спалаху АЧС усе поголів’я свиней у радіусі 3 км під загрозою знищення!
- ознаки захворювання проявляються у свиней через 3–12 діб після зараження. 
- вірус хвороби може зберігатися в: 
• у трупах свиней — до 2,5 місяців;
• у замороженому м’ясі (–20 °C) — безкінечно.
• копченій ковбасі та м’ясопродуктах — упродовж 5 місяців і більше.
• у солонині — до року;
• у гною та ґрунті залежно від пори року: до 3 місяців
- термічна обробка вбиває вірус (не менше години при 50 °C).

В Україні захворювання переважно уражає приватні господарства та невеликі ферми. Основна причина — власники свиней ігнорують прості, проте обов’язкові правила недопущення захворювання. 
Щоб ваше господарство не було інфіковане АЧС: 
• Перезувайтеся і переодягайтеся, коли заходите у приміщення зі свинями. Вірус не переноситься повітрям: потрапити до тварини він може тільки тоді, коли його туди занесе недбалий власник!
• Якщо ходите до лісу (збирати гриби чи ягоди), у жодному разі не заходьте у цьому одязі та взутті до свинарника, адже на ньому може бути вірус АЧС. У лісі вірус шириться через дикого кабана. 
• Перед входом у свинарник покладіть килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте антибактеріальним засобом (наприклад, добре підійде універсальний чистячий засіб для кухонного посуду, ванн, раковин, кухонних плит, кахлю, сантехніки тощо). Це добрий спосіб знищити бактерії на взутті. 
• Не пускайте у свинарник сусідів та інших сторонніх людей.
• Не випускайте свиней з хліва — їх не можна вигулювати.
• Не утримуйте в одному приміщенні зі свинями інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір. 
• Не годуйте свиней рештками зі свого столу та помиями. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їх упродовж 20 хв. перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати. 
• Щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, — обов’язково повідомте ветлікаря. Тільки він зможе підтвердити чи спростувати діагноз АЧс за результатами лабораторних аналізів. 
• Пам’ятайте, що рано чи пізно інфіковане АЧС м’ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу!

Лише дотримання перерахованих правил може вберегти господарство від зараження АЧС. Поки власники свиней не почнуть їх виконувати, захворювання продовжуватиме ширитися Україною. Для прикладу: в Іспанії з африканською чумою свиней боролися понад 30 років, поки не вдалося впровадити правила біобезпеки. Є й інший варіант — кубінський: щоб подолати захворювання, знищили всіх свиней. Це привід для власників замислитися, що краще: не допустити АЧС у свій двір, чи стати причиною знищення свиней у всьому селі через недбалість!

Про необхідність одержання допуску (посвідчення) на право роботи із пестицидами і агрохімікатами

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області нагадує особам, діяльність, яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, а також працівникам підприємств, установ та організацій, фізичним особам-підприємцям, що організовують виконання таких робіт, про необхідність одержання допуску (посвідчення) на право роботи із зазначеними препаратами (далі – допуск).
Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами та медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність в особи протипоказань за станом здоров’я (відповідно до постанови КМУ від 18 вересня 1995 р. № 746). «Підприємці, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані у сфері захисту рослин допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише тих осіб, які пройшли спеціальну підготовку, та мають на те відповідне посвідчення і допуск, що видаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин, щороку» - зазначено в п. 2.ст. 18 Закону України «Про захист рослин».
Відповідно до постанови КМУ від 10 вересня 2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» та Положення, затвердженого постановою КМУ від 02 вересня 2015 р. № 667, Держпродспоживслужба України є правонаступником Держветфітослужби України, а Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області є правонаступником Державної фітосанітарної інспекції у Львівській області. 
Зважаючи на вищевикладене, доводимо до відома усіх зацікавлених осіб :
допуски та посвідчення видаються посадовими особами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області на території Стрийського району за адресою : м.Стрий, вул.Промислова,7(МП Стрий), тел.:0971845620
Нагадуємо, про те, що відповідальність за порушення законодавства у сфері захисту рослин несуть особи, винні у непроходженні спеціальної підготовки та неотриманні відповідного допуску та посвідчення на право проведення робіт, пов’язаних з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею засобів захисту рослин, що тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову відповідальність згідно із Законом України «Про захист рослин».

Державний фітосанітарний інспектор                                                                                                            Г.М.Янюк

_______________________________________________________________________________________________

          Що потрібно знати про грип та ГРВІ ?

  • Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ)- інфекція, яка характеризується загальним інтоксикаційним синдромом і переважним ураженням слизових оболонок дихальних шляхів, інфекційна хвороба верхніх дихальних шляхів, яка легко поширюється.  Відома значна кількість збудників (понад 200),  які належать до різних нозологічних груп вірусної природи (віруси грипу, парагрипу, аденовіруси, респіраторно-синцитіальні віруси, коронавіруси, пікорнавіруси, риновіруси, ентеровіруси, віруси герпесу й інші), що тісно пов'язані з захворюваннями респіраторного тракту людини, спричиняючи розвиток ГРВІ. До прикладу, риновірус- вражає слизову оболонку носа, парагрип- гортань і трахею, грип- трахею і бронхи.
  • ГРВІ складають близько 90 % всіх вірусних захворювань і є основною причиною тимчасової непрацездатності.
  • Грип (англ. influenza, фр. grippe) — гостра вірусна інфекційна хвороба з періодичним епідемічним чи ,навіть,  пандемічним поширенням. Хвороба характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту та вираженою інтоксикацією з гарячкою.
  • Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але грип за своїми наслідками є набагато небезпечним аніж інші ГРВІ. Тому перші ж ознаки ураження респіраторної системи вимагають особливої уваги через те, що потрібно виявити саме грип. Найчастішим ускладненням грипу є геморагічний набряк легень, набряк головного мозку, які можуть лише за декілька днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок грипу, часто погіршуючи перебіг фонових серцевих хвороб. Нерідкими ускладненнями є приєднання бактеріальної інфекції у вигляді бронхіту або пневмонії.

Симптоми ГРВІ

Час , який потрібен збуднику для подолання захисних бар’єрів організму і активного розмноження називається інкубаційним періодом. Для ГРВІ цей час найчастіше становить від кількох годин до 4 діб.

Далі починає поступово розвиватися клінічна картина ГРВІ. Її можна розділити на 2 синдроми — катаральний та інтоксикаційний.

Катаральний синдром є результатом ураження слизових оболонок і виявляється так:

  • біль у горлі
  • кашель
  • закладеність носа, чхання
  • осиплість голосу
  • конюктивіт

Інтоксикаційний синдром  виявляється:

  • підвищенням температури
  • ознобом
  • болем у суглобах і м’язах

Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику.

До медичної групи ризику належать:

- діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);

- вагітні жінки;

- люди віком від 65 років;

- люди з надмірною вагою;

- хворі на цукровий діабет;

- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;

- хворі на хронічні захворювання легенів;

- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями.

До професійної групи ризику належать:

 - медичні працівники;

 - вчителі й вихователі;

 - продавці;

 - водії громадського транспорту;

 - усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У разі появи небезпечних симптомів усім, а особливо представникам груп ризику, потрібно обов’язково звернутися до лікувального закладу, пройти обстеження та при необхідності отримати лікування протягом перших двох діб з часу появи симптомів грипу.

Шляхи передачі

Передача ГРВІ найчастіше відбувається повітряно-крапельним шляхом. Під час чхання, так само як і при кашлі, з рота хворої людини вилітають дрібні частки слини і мокротиння, в яких віруси містяться у величезних кількостях .Але він є не єдиним. Віруси, що викликають ГРВІ, мають здатність уражати слизові оболонки дихальних шляхів людини. Це означає, що міцно зафіксуватися і почати активне розмноження вони можуть, лише потрапивши на слизову носа, рота, горла, бронхів.

                Зазвичай частки вологи з вірусами вдихаються іншою людиною не відразу (для цього потрібно перебувати в безпосередній близькості до хворої людини), а після того, як вони осядуть на підлогу, висохнуть і знов піднімуться в повітря з пилом.

Інший механізм передачі респіраторної інфекції — контактний. Тобто та сама чхаюча або кашляюча людина прикриває рот рукою, сподіваючись запобігти поширенню інфекції повітряно-крапельним шляхом. При цьому вона і не підозрює, наскільки спрощує передачу своєї інфекції контактним шляхом. Справа в тому, що вся колосальна маса вірусів, яка повинна була вийти у відкритий простір, осідає на руці цієї ж людини, яка розносить вірусну інфекцію, торкаючись дверних ручок, предметів побуту, «роздає» надалі вірусну інфекцію по руках друзів, колег і знайомих при рукостисканнях. Тим, у свою чергу, залишається лише доторкнутися своєю рукою до рота, носа, або протерти очі, які також вистелені прийнятливою до ГРВІ слизовою оболонкою, і складний повітряно-крапельний шлях передачі скорочується для вірусу за часом і складністю в десятки разів. Тому, так важливо часто мити руки, а при чханні прикривати рот серветкою, а не рукою.

Також варто знати, що збудники ГРВІ досить стійкі в зовнішньому середовищі. Так, вірус грипу може зберігати життєздатність поза організмом до 3-х тижнів. Особливо добре вірусні частки зберігаються в побутовому пилі. Тому так важливо робити регулярне вологе прибирання і провітрювати приміщення.

Важливим є стан слизової оболонки верхніх дихальних шляхів,де постійно утворюється слиз, що забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету — захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають — робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар'єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворіє при контакті з вірусом із найбільшою вірогідністю. Головний ворог місцевого імунітету — сухе повітря. Тому важливо, щоб повітря в приміщенні було прохолодне і вологе (50-70%) - для цього можна використовувати зволожувачі повітря і також слідкувати за станом слизових оболонок. Слизові оболонки потрібно часто зволожувати сольовими розчинами, які можна як придбати, так і зробити самостійно (1ч.л. солі/1 л кип'яченої води).

Для успішного проникнення вірусу в організм важливий ще один фактор — кількість вірусних частинок, що потрапляють в організм. Чим їх менше, тим менша ймовірність того, що захисні бар’єри організму будуть подолані і виникне захворювання. Висока концентрація вірусів може зберігатися в закритих приміщеннях, особливо з великими скупченнями людей: офісах, школах, дитячих садках, громадському транспорті, магазинах. Навпаки, на відкритому повітрі зустріти достатню для зараження кількість мікробних часток практично неможливо. Тому потрібно частіше провітрювати приміщення, більше часу проводити на свіжому повітрі, уникати місць скупчень людей.

                Знаючи шляхи передачі, необхідно дотримуватись наступних профілактичних заходів:

- часто мити руки (миємо самі і вчимо дітей);

- уникати  місць скупчень людей;

- часто провітрювати приміщення;

- повітря в приміщенні прохолодне (18-20 °С) і вологе (50-70%);

- робити  часті вологі прибирання з використанням миючих та дезінфікуючих засобів:

- зволожувати  слизові оболонки сольовими розчинами;

- використовуємо маски,як профілактичний засіб;

- пити  достатньо рідини, раціонально харчуємось, займаємось спортом;

--специфічна профілактика грипу-вакцинація.

Звертаємо увагу на необхідність дотримання повітряно-температурного режиму, своєчасність проведення профілактичних заходів гігієни приміщень, в т.ч  дезінфекції повітря та поверхонь закритих приміщень в організованих дитячих колективах, лікувально-профілактичних заходах та інших об’єктах сфери послуг,  

                 Уникайте самолікування. Звертайтесь до лікарів.

_______________________________________________________________________________________________

Щоб їжа не стала причиною проблем із здоров’ям

Практично щодня в Україні стає відомо про нові випадки гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь мікробної природи, так і не мікробної приподи.

Ця інформація - переважно про ті групові випадки, в яких постраждало троє і більше осіб.

Але є ще випадки, коли захворіли одна-дві людини. А ще є й такі, інформація про які взагалі відсутня, адже люди лікуються самостійно, вдома, не звертаючись за допомогою до лікувально-профілактичного закладу.

Практично всі гострі кишкові інфекції проявляються однаково: у хворого з’являються нудота і блювота, болі в животі, виникають розлади випорожнення (діарея). Діарея нерідко поєднується з підвищенням температури тіла та інтоксикацією.

До цих хвороб відносять такі, що виникають через вживання їжі, забрудненої патогенними мікроорганізмами, — дизентерія (шигельози), ешеріхіози, сальмонельози, ієрсиніоз тощо.

Дизентерію здавна називають хворобою брудних рук. Резервуаром збудника і джерелом дизентерії є людина — хворий або безсимптомний носій. Найбільше епідеміологічне значення мають хворі з легкою або стертою формою дизентерії, особливо ті, хто має відношення до харчової промисловості та закладів громадського харчування та можуть забруднити готові страви та продукти харчування на всіх стадіях виробничого процесу при порушенні  технології  виробництва.

При сальмонельозах джерелами інфекції можуть бути всі види тварин, а також хворі люди та носії збудників сальмонельозу. У хворих тварин за життя, а також при недотриманні людьми правил забою (домашньої птиці, свиней і рогатої худоби) м’ясо може бути первинно забруднене сальмонелами. Збудники захворювання також часто зустрічаються і в яйцях домашньої птиці (у курячих і особливо качиних).

 Вториннез зараження відбувається, як правило, коли порушується технологія обробки їжі і при неправильному її зберіганні. Потрапивши в харчові продукти, збудник сальмонельозу починає швидко розмножуватись і досягає кількості, достатньої для зараження. Ознаки хвороби з’являються при вживанні в їжу забруднених сальмонелами продуктів після прихованого (інкубаційного) періоду, що триває від 6 годин до 3 діб.

У більшості випадків захворювання дітей джерелом інфекції є хворі люди (батьки) або носії сальмонел, які при недотриманні правил особистої гігієни руками можуть забруднювати продукти харчування або предмети догляду за дітьми.

При стафілококовому отруєнні джерелом інфекції також є людина.  В даному випадку - та, у якої є гнійничкові ураження шкіри: рана кисті, що нагноїлась, панарицій і ангіна, і т. д. Особливу небезпеку представляють гнійничкові захворювання та ангіни  у кухарів та кондитерів. Стафілококи швидко розмножуються в солодких продуктах (кондитерські кремові вироби, кисіль, компот і т. ін.). Розмножуючись, бактерія виділяє отруту (токсин). Уже через кілька годин після вживання продуктів, які містять стафілококовий токсин, починається захворювання.

Ієрсиніоз - це гостра кишкова інфекція, яка передається від тварин до людей і супроводжується алергічними і токсичними проявами, ураженням багатьох внутрішніх органів.

Основним джерелом бактерій є домашні тварини, гризуни, худоба. Людина також може бути переносником інфекції, проте такі випадки дуже рідкісні. Найчастіше вогнищеві епідемії виникають саме внаслідок поширення захворювання гризунами. Зазвичай бактерія потрапляє в організм людини разом із забрудненою екскрементами хворих тварин, водою та їжею (овочі, фрукти,особливо з ознаками гниття, тощо).

Необхідно акцентувати увагу на тому, що заражені мікробами страви та харчові продукти в більшості випадків виглядають свіжими, доброякісними та привабливими.

Таким чином, основними причинами спалахів гострих кишкових інфекцій є грубе порушення правил особистої гігієни - як особами, які готують страви, так і тими, хто їх вживає. Також до гострих кишкових інфекцій дуже часто призводить порушення технології приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах та з порушенням правил товарного сусідства, без дотримання належного температурного режиму. Не менш важливими є якість харчових продуктів і сировини, з яких готується страва.

Досить великий ризик несуть у собі продукти (як готові страви, так і сирі м'ясо, молоко, риба тощо), придбані на стихійних ринках.

Профілактика харчових отруєнь є невід'ємною складовою боротьби з ними. Заходи з профілактики гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь в побуті не є складними і полягають в наступному:

  • у першу чергу слід звернути увагу на ті місця, де ви зазвичай купуєте продукти і готові страви; ні в якому разі не купуйте їх на стихійних ринках, з рук, з землі;
  • дотримуйтесь технології приготування страв;
  • зберігайте сирі (необроблені) харчові продукти окремо від готових страв та продуктів, готових до вживання;
  • ретельно очищайте, мийте сирі продукти перед їх приготуванням та вживанням;
  • не готуйте страви з запасом;
  • обов'язково дотримуйтесь правил особистої гігієни – ретельно мийте руки після відвідування туалету та перед приготуванням і вживанням їжі.

Що ж стосується суб'єктів господарювання — власників і керівників закладів громадського харчування (в т.ч. харчоблоків), підприємств харчової промисловості, об'єктів торгівлі, то все дуже просто, а саме: дотримання вимог Закону України « Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» в повному обсязі гарантує, що виготовлена продукція буде якісна і безпечна.

Нагадуємо, що  з 15.09.2015р діє Закон України « Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» , яким визначено обов’язки операторів ринку , вимоги щодо забезпечення простежуваності на потужностях з виробництва та обігу харчових продуктів, вимоги щодо обов’язкової державної реєстрації потужностей, вимоги до харчових продуктів, до обігу об’єктів санітарних заходів,  гігієнічні вимоги до потужностей, гігієнічні вимоги до приміщень, де обробляються або переробляються харчові продукти, гігієнічні вимоги до обладнання та інвентарю,  вимоги щодо постачання води , вимоги до персоналу потужностей, який працює у зоні поводження з харчовими продуктами, гігієнічні вимоги під час термічної обробки,  гігієнічні вимоги до транспортних  засобів. Законом  визначена відповідальність операторів ринку за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, а також передбачено відшкодування операторами ринку  заподіяної шкоди (збитків )

І наостанок. Пам'ятайте: відповідальність за якість та безпечність будь-якої продукції, що випускається, виготовляється і реалізується, в повній мірі лежить на суб'єктові господарювання. А відповідальність за страви, приготовлені вдома, — особисто на кожній людині.

Головні  спеціалісти Управління Держпродспоживслужби в Стрийському районі Лужецька Віра Ярославівна та Турчин Надія Петрівна

т. 5-84-70