Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

banerBPD 66x86

Про відпустку без збереження заробітної плати на період оголошення карантину

Розповідає головний спеціаліст Миколаївського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Лілія Корінець.

Пані Ліля, скажіть будь ласка, чому саме говоримо сьогодні про відпустку без збереження заробітної плати?

Багато наших клієнтів телефонують із запитаннями, які стосуються оформлення відпустки без збереження заробітної плати у цей період. Саме це нас спонукало надати розгорнуту консультацію на таку тему.

Чи законодавством урегульовано надання такої відпустки особам, які мають дітей?

Дуже слушне питання. Так, пунктом 31 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки» матері або іншій особі для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території надається відпустка без збереження заробітної плати в обов'язковому порядку.

Чи є визначений перелік інших осіб, яким може надаватися така відпустка?

   Законодавством визначено наступне коло осіб, яким може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на період оголошення карантину:

 • матір;
 • батько;
 • баба;
 • дід;
 • інші родичі, які фактично доглядають за дитиною;
 • особа, яка усиновила дитину;
 • особа, яка взяла під опіку дитину;
 • один із прийомних батьків;
 • один із батьків-вихователів.

Зауважу, що така відпустка має переваги та недоліки, зокрема:

 • Перевага: особа у законному порядку має змогу перебувати зі своєю дитиною вдома під час карантину.
 • Недолік: особа не отримує у цей період заробітної плат

         Ще хочу наголосити - період, на який оголошено карантин, має бути підтверджений документально. За теперішніх обставин це постанова Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»   від 11 березня 2020 р. № 211. Окрім цього, запровадження карантину через перевищення епідемічного порогу захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції оголошується органами місцевого самоврядування. Загальноосвітні навчальні заклади у зв’язку з цим видають накази про призупинення навчального процесу. У такому випадку документами, що підтверджують оголошення карантину, для працівників, які хочуть оформити відпустку без збереження заробітної плати, можуть бути довідки з навчальних закладів або копії наказів про призупинення навчального процесу.

Які ще документи необхідно надати працівникам для оформлення такого виду відпустки?

Якщо працівник бажає отримати відпустку в період карантину, він повинен подати заяву про надання такої відпустки, до якої долучити копію свідоцтва про народження дитини та документ, який посвідчує відповідний статус працівника.Ознайомившись із заявою про відпуску та документами, долученими до неї, роботодавець зобов’язаний видати наказ (розпорядження) про надання відпустки.

На який строк надається відпустка?

Відпустка без збереження заробітної плати надається на період оголошення карантину на відповідній території. Оскільки весь період карантину може тривати кілька тижнів і за потреби може продовжуватися та запроваджуватися кілька разів протягом року, така відпустка може бути продовжена та надаватися стільки разів, скільки впродовж року буде відповідних подій.

А чи є альтернативні варіанти для працівника, який має дітей?

   Слід зазначити, що окрім відпустки батьки дітей до 14 років на період оголошення карантину можуть скористатися іншими правами і гарантіями, а саме:

 • оформити листок непрацездатності в разі, якщо дитина захворіла в період карантину;
 • працювати на умовах неповного робочого часу відповідно до статті 56 Кодексу законів про працю України.
 • оформити відпустку без збереження заробітної плати, що надається за угодою сторін тривалістю до 15 календарних днів;
 • використати щорічну відпустку, а також додаткову соціальну відпустку;

         Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А зараз нагадуємо, що у разі необхідності для отримання: правової інформації; консультацій і роз'яснень з правових питань; послуги зі складення заяви, скарги та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

*зателефонувавши: 067 16 77 144

*надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки: https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/

*надіславши листа на адресу електронної пошти:

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

*skype: Стрийський місцевий центр з надання БВПД

* залишити своє звернення у скриньці для звернень громадян

* зателефонувати на гарячу лінію: 0800 21 31 03

Ви можете також скористатися:

-          правничою вікіпедією https://uk.wikipedia.org/wiki/

-          довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»

https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

Новинки у законодавстві, спричинені боротьбою з короновірусом

З метою запровадження заходів для зменшення ризиків захворювання та протидії короновірусу 17 березня цього року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Таким чином внесені деякі зміни до деяких нормативно-правових актів.

-Так, зокрема, унесені зміни до Закону України Про відпустки» та до Кодексу законів про працю. У статті 84 цього Кодексу зазначено, що термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на час карантину не включається у загальний п’ятнадцятиденний термін, встановлений частиною другою цієї статті.

-                      У Кодексі України «Про адміністративні правопорушення» теж є зміни, а саме: запроваджується адміністративна відповідальність за порушення правил карантину – накладається штраф для громадян: від 17 тис. грн до 34 тис. грн., штраф для посадових осіб: від 34 тис. грн до 170 тис. грн.

-                      А статтю 325 Кримінального кодексу України, виклали таким чином, що

за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням: штраф накладатиметься від 17 000 до 51 000 грн, також можливий арешт до 6 місяців, обмеження волі до 3 років, позбавлення волі до 3 років, а якщо такі дії особи спричинили загибель людей – позбавленням волі на 5-8 років.

-                      Унесені зміни і до Закону України «Про публічні закупівлі». Передбачено, швидке проведення закупівель товарів, робіт та послуг, необхідних для боротьби з короновірусом, за спрощеною процедурою – без застосування електронних торгів, які тривають не менше 15 днів. Такі товари підлягають 100% передоплаті. Порядок закупівлі таких товарів має встановити Кабмін. При цьому, звіти про закупівлі будуть викладатися в електронній системі ProZorrо.

- Важливою буде і новина для осіб, які уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Подання електронних декларацій за минулий 2019 рік такими особами продовжено у цьому році до 1 червня (а не до 1 квітня). Окрім того, якщо такі особи у період до 1 червня цього року не мали можливості подати декларацію про суттєві зміни у майновому стані у зв’язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, тоді вони звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період.

Для фізичних осіб - підприємців:

- строк обов’язкового запровадження реєстраторів розрахункових операцій для ФОП продовжується (з 1 жовтня 2020 року до 1 січня 2021 року, а для окремих видів діяльності до 1 квітня 2021 року).

- З 1 березня по 30 квітня фізичні особи – підприємці (ФОП) звільняються від сплати (ЄСВ) за себе. При цьому, цей період зараховується до страхового стажу для виплати пенсії, іншої державної допомоги, соціального страхування.

- Продовжено до 1 липня 2020 року термін подання річної декларації про

майновий стан і доходи. (Ця норма стосується і осіб, які зобов’язані подавати такі декларації до Державної Податкової служба).

Зміни у законодавстві стосуються і внутрішньо переміщених осіб:

- під час карантину заборонено заморожувати державну допомогу для ВПО.

-На період карантину та на 30 днів після його відміни забороняється скасовувати довідки про взяття на облік ВПО.

Законодавці не оминули увагою і деяких медичних працівників.

Мова йде про тих медичних працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання, вони отримають надбавку у розмірі до 200% заробітної плати.

Ще кілька важливих інновацій:

-   роботодавець може доручити працівникові, виконувати протягом певного періоду роботу, яка передбачена умовами трудового договору, вдома. Ця норма також стосується і державних службовців та працівників органів місцевого самоврядування.   зможуть працювати з дому.

-   Під час протидії короновірусу період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров'я і на самоізоляції під медичним наглядом виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності у розмірі 50% середньої зарплати.

Важливо:

- протягом періоду з 1 березня по 30 квітня 2020 року не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, несплату чи несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ), неподання (несвоєчасне подання) звітності про сплату ЄСВ.

- Не нараховується та не сплачується у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року плата за землю, податок на нерухомість.

- Накладається мораторій на проведення податкових перевірок із 18 березня                           до 31   травня 2020 року.

- Комунальні послуги: штрафи і пеня за несплату комунальних послуг не нараховуються, заборонено зупиняти надання комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі, заборонене примусове виселення громадян за несплату комунальних послуг.

- З 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року громадяни звільняються від відповідальності за договорами про споживчий кредит.

Введений карантин визнаний форс-мажорною обставиною. І, як наслідок, особа звільняється від відповідальності за невиконання цивільних договорів.

Ми продовжимо співпрацю із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Адреса центру: м. Стрий,                                                     вул. О. Бачинської, 1а. Для отримання: правової інформації; консультацій і роз'яснень з правових питань; послуги зі складення заяви, скарги та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

*зателефонувавши: 067 16 77 144

* надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки

https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/

*надіславши листа на електронну пошту: е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

skype: Стрийський місцевий центр з надання БВПД

* залишити своє звернення у скриньці для звернень громадян

Ви можете також скористатися:

-          довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»

https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

зателефонувавши на гарячу лінію: 0800213103

ОГОЛОШЕННЯ!

   До уваги клієнтів!

Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, у тому числі, й бюро правової допомоги з 18 березня 2020 року здійснюються додаткові заходи, спрямовані на зменшення ризиків захворювання і поширення вірусу.

Сподіваємося, що Ви будете відвідувати нас лише за потреби крайньої необхідності. Будемо вдячні, якщо під час особистого прийому використовуватимете захисні маски та латексні рукавички.

Разом з тим, інформуємо, що для отримання: правової інформації; консультацій і роз'яснень з правових питань; послуги зі складення заяви, скарги та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

зателефонувавши:

067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр), 097 133 93 67 (Бориславське бюро правової допомоги), 068 61 70 988 (Дрогобицьке бюро правової допомоги), 068 31 48 103 (Жидачівське бюро правової допомоги), 068 81 81 879 (Миколаївське бюро правової допомоги), 068 875 17 00 (Новороздільске бюро правової допомоги), 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги), 097 18 18 351 (Трускавецьке бюро правової допомоги)

надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:

https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/